Kütahya Domaniç İlçesi

'Kütahya Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kütahya Domaniç İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütahya Domaniç İlçesi

  DOMANİÇ

  Coğrafi Durum ve Doğal Yapı
  Kütahya'nın kuzeyinde yer alan ilçenin yüzölçümü 1.240 km 2 rakımı 870 metredir. Yeryüzü şekilleri bakımından dağlar ve ormanlarla kaplıdır. Bitki örtüsü çam ve kayın ormanlarından oluşmaktadır. İklim bakımından karasal iklim kuşağındadır.

  Tarihçe :

  Domaniç yöresinde yapılan yüzey araştırmalarında tespit edilen höyüklerin, İlk Tunç Çağından olduğu (M.Ö.3000-2500) üzerindeki keramik buluntularından anlaşılmaktadır.Roma ve Bizans dönemine ait yapı ve kalıntıları ilçede çeşitli yerlerde tespit edilmiştir. Domaniç merkezde toprak altında anıtsal bir Roma mezarı (M.S.II.Y.Y) yer almaktadır.
  Bizans hakimiyetinden sonra 13.y.y da Germiyanoğullarının ve daha sonra Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı bu bölgeyi yaylak olarak kullanmış, yöre Ertuğrul Gaziye verilmiştir. Babası Gündüz Alp'in ölümünden sonra Ertuğrul annesi Hayme ana önderliğinde Karakeçili aşireti ile birlikte Karacadağ yöresine yerleşmiştir. Moğol saldırıları sırasında gösterdiği kahramanlık nedeniyle Ertuğrul'a bey unvanı verilmiştir.
  Osmanlı kış aylarını Söğüt'te geçirir yazın Domaniç'e gelirdi. İlçe merkezi önceleri Hisarköy iken sonraları Domaniç adını almıştır.15 Temmuzda Yunan işgaline uğrayan Domaniç, 5 Eylül 1922 de işgalden kurtarılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütahya Domaniç İlçesi Forum Tarih
Muratlı İlköğretim Okulu Bilgileri Domaniç Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Ağustos 2011
Karaköy İlköğretim Okulu Bilgileri Domaniç Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Ağustos 2011
Vakıfbank 50.Yıl İlköğretim Okulu Bilgileri Domaniç Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Ağustos 2011
Ilıcaksu İlköğretim Okulu Bilgileri Domaniç Kütahya Kütahya Tanıtımı 4 Ağustos 2011
Hisar İlköğretim Okulu Bilgileri Domaniç Kütahya Kütahya Tanıtımı 4 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş