Kütükköy Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kütükköy Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayancık Kütükköy Köyü - Kütükköy Köyü Hakkında - Kütükköy Köyü Tanıtımı - Kütükköy Köyü Resimleri
  İlçe: AYANCIK

  İl: SİNOP

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000 -305

  İle Uzaklığı: 63 km

  İlçeye Uzaklığı: 25 km

  Rakım: 500 m


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Fakat en az 250yıllık bir köy olduğu, hala var olan eski ahşap evlerden anlaşılmaktadır.

  Kültür

  Köyün herkes tarafından en bilinen ve genellikle herkes tarafından sevilen meşhur yemeği mısır ve kuru fasulye karışımı ile hazırlanan keşkek'dir. Bayram arefelerinde köyün gençleri ve çocukları hazırladıkları yufkaları köy camisinin avlusunda birbirleriyle paylaşarak bayramı karşılamaya hazırlanırlar. Yufkanın yanında keşkek yemek de bu günün özelliklerindendir. Köylüler bu seromoniyi "hamursuz yemek" şeklinde adlandırmaktadırlar.

  Köylüler son derece sıcak kanlı ve misafir perverdir. Fatak büyük şehirlere oldukça fazla göç verdiği için bu özelliğe sahip köy ahalisinin sayısı oldukça azalmıştır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde market, bakkal, manav vb. dükkân yoktur. Köylülerin gıda ihtiyacını karşılamak için haftalık periyodlarla gezici market kamyonlar köye gelmektedirler. Ayrıca cumartesi günleri köye 4 km. uzaklıkda pazar kurulmaktadır. Köylülerin bir kısmı bu pazardan ihtiyaçlarını gidermektedirler.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stebize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köylüler içme suyu ihtiyaçlarını kendi imkânlarıyla ormanlardan, evlerine kadar döşedikleri borularla sağlamaktadırlar.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş