Kürtler ve Türklük / Ali Rıza Özdemir

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 26 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kürtler ve Türklük / Ali Rıza Özdemir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kürtler ve Türklük / Ali Rıza Özdemir

  [​IMG]

  Kapakla İlgili: Kapaktaki bayrak PKK bayrağı zannedildiği için açıklamakta fayda var. Kapakta görülen sarı, kırmızı ve yeşil renkli bayrak yeniçeri sancağıdır.

  Kürt kimdir ve kürtlerin etnik kimliği nedir?

  Bütün devletleşememiş sınır toplumlarında olduğu gibi Kürtlerde de bu sorunun cevabını vermek zordur. Bu zorluğun bir kaç boyutu vardır. Bu zorluklardan birisi, sınır toplumlarında diğer etnik gruplarla karışma ve örtüşmenin etnik kimliğin sınırlarını belirsiz hale getirmesidir. İkinci zorluk, devletsiz toplumların kimlik tespit etmede sıkıntı çekmeleridir. Kürtlerin etnik kimliğinin belirlenmesinde bir üçüncü zorluk daha vardır. Kürtlerin tarihi ve etnik kimliği sosyal bilimlerin konusu olmaktan çok uluslararası çıkar çatışmalarının ve ideolojilerin konusu olmuştur.

  Kürtleri, kendi millî çıkarları doğrultusunda istismar etmeyi hedefleyen devletler ve çıkar odakları, Kürt kimliğine bilimsel ölçütler içinde yaklaşmaya çalışan araştırmalara karşı çok sert ve etkili bir psikolojik savaş yürütmüşlerdir. Böylece, Kürt kimliğinin bilimsel araştırmasının önünü keserken, kendi konjonktürel tezlerinin etkinlik kazanmasını sağlamışlardır.

  Örneğin, Encyclopedia Britannica’nın 1875 ile 1911 yılları arasındaki bütün baskılarında Kürtler, Turanî bir toplulukken 1911 yılından sonraki baskılarında birdenbire Mezopotamyalı bir kavme dönüşmüşlerdir.


  Elinizdeki kitap, sosyal bilimlerde “Kürt” meselesi kadar siyasallaşmış bir konuda yazılabilecek en objektif çalışmalardan birisidir. Çalışmayı objektif yapan husus Kürtleri bir şey yapmaya çalışmamasından ve sadece durumu tespit etme gayreti içinde olmasından kaynaklanmaktadır. Okuması kolay, anlaşılır ve akıcı günlük bir dille yazılmış olması da çalışmanın bir diğer üstünlüğüdür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kürtler Türklük Rıza Forum Tarih
Anayasa, Kürtler ve AKP - Ahmet Altan (04.05.2010) Köşe Yazıları 5 Mayıs 2010
Türkiyeli Kürtler Üzerine Yazılar - Baskın Oran Kitap, Resim ve Dergi 30 Nisan 2010
Beş Büyük Tarihi Kavşakta Kürtler ve Türkler - Ahmet Özer Kitap, Resim ve Dergi 27 Mart 2010
Kürtlerin Antropolojik Nitelikleri Tarihi Bilgiler 16 Ocak 2009
Yavuz Sultan Selim ve Kürtler Tarihi Bilgiler 27 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş