Kürse Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kürse Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kürse Köyü Merkez Bilgileri - Kürse Köyü Hakkında - Kürse Köyü Tanıtımı - Kürse Köyü Resimleri

  İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Demografik Bilgiler:
  Nüfusu:

  2000/352
  1997/298

  İle Uzaklığı:

  21 km
  İlçeye Uzaklığı:

  21 km
  Rakım:

  m

  Balıkesir
  Bilgiler
  Alan x km²
  Nüfus x (2000)
  Nüfus Yoğunluğu x/km²
  Rakım x metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10000
  Alan Kodu 0.266.
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Merkez
  Web Sitesi http

  Kürse Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  1878 yılında Razgrad Karaağaç köyünden 350 hane, köy tamamen boşaltılarak çıkılmış. Edirne üzerinden Gelibolu'ya, oradan Çardak kasabasına geçmişler. Bu hanelerden bir kısmı Biga ilçesi Kaldırımbaşı köyüne yerleşmiş. Daha sonra bazı haneler buradan ayrılarak; Lapseki Dişbudak, Balıkesir Kürse, Savaştepe Karaçam, Susurluk Gürece köylerini kurmuşlar.

  Köy halkının hemen tamamı Balkan savaşlarından sonra Balkanlardan gelerek yerleşmiştir.Daha önceden köyün yakınlarında Yörük obalarının olduğu ve birkaç hanenin bunların çocukları olduğu söyleniyor.Köyün bulunduğu yerin eski bir yerleşim merkezi olduğu, bulunan bazı eski temel kalıntılarından anlaşılmaktadır. Hatta köyün adının da bu temellerle ilgili olarak söylenen bir efsaneden ortaya çıktığına inanılmaktadır.

  Yaşlılar tarafından söylendiğine göre , köyün yerinde daha Rumlar zamanında yine bir köy ve köyün de bir kilisesi varmış. (Kilisenin yeri köyün girişinde bir harmanlık olarak gösteriliyor.Hatta son zamanlara kadar buradan tuğla ve taş şeklinde bina temeli kalıntıları çıktığı anlatılıyor.) Köydeki Rumlardan bir tanesi kekemedir. Herkesin kilise dediği mabede (kiliseye) dili dönmediğinden kürse demektedir. O adamın kürse söyleyişi herkesin hoşuna gittiğinden o günden beri köyün adı Kürse olarak söylenegelmektedir.

  Kültür

  Köy folklorik değerler bakımından oldukça zengindir.Özellikle çocukla ilgili adetler ve halk hekimliği ile ilgili gelenekler halen daha canlılığını korumaktadır.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Kürse Köyü, Balıkesir ili, merkeze bağlı küçük bir köydür. Köy , Balıkesir – Bandırma karayolunun 23. Km.sinde şosenin 3 Km. doğu uzaklığındadır.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 352
  1997 298

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde kuru tarım ve hayvancılık birlikte yapılmaktadır. Az da olsa her hanenin toprağı, büyük ve küçükbaş hayvanı vardır.Tarım için arazi yetersiz olduğundan hayvancılık da onun kadar önemlidir.Hayvanlardan daha çok keçi,koyun ve inek yetiştirilir. Tarım Traktör ve zirai aletlerle yapılmakta olup hemen hemen her hanede bir traktör bulunmaktadır.susuz tarım yağıldığından Kavun (Acur) ve karpuzu çok lezzetli ve meşhurdur.Köyün %60'ı SSK veya Bağ-Kurdan emeklidir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009Mehmet ERDEM
  2004Sadrettin Cesur

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Öğrenciler taşımalı sistemle okumaya devam etmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı bulunmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy 3 Km.lik bir asfalt ile Balıkesir- Bandırma yoluna bağlıdır.Köyün elektriği, her evde suyu , telefonu ,camii ,bir de köy kahvesi vardır. Şu anda da (2005 yılı Ağustos ayında ) cami imamı için lojman bulunmaktadır. Kuran kursu binası olarak yapılan binada zaman zaman Halk Eğitim Merkezinin düzenlediği gezici kurslar da(biçki-dikiş, halı vs.) uygulanmıştır. Orman Müdürlüğünce köyün büyük bir bölümüne çam dikilerek ağaçlandırılmış olup yeni fıstık çamı fidanları da dikilecektir. Şu anda yeni düğün salonu toplantı ve mevlütler için 3 kattan oluşan yer inşa edilmeye başlanmıştır...

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kürse Köyü Merkez Forum Tarih
Küresel Isınma İle İlgili Komposizyon - Kürsel ısınma kompozisyon Makaleler-Denemeler 4 Ocak 2011
Küresel ısınma ile ilgili şiirler - Kürsel ısınmayla ilgili şiir Şiirler 4 Ocak 2011
Küresel Isınma İle İlgili Sloganlar - Kürsel Isınma Sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 26 Aralık 2010
Küreselleşme Nedir - Kürselleşme Hakkında Seviyeli-Ciddi Konular 22 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş