Kürkçü Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kürkçü Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Kürkçü Köyü Şenkaya- Kürkçü Köyü Hakkında Bilgiler - Kürkçü Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 36 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25370
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Şenkaya
  Kürkçü, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  Kürkçü, geriye dönüş anlamına da gelmektedir.(!) Köyün kurucusu kubilay ailesinin bilinen ilk ferdi Bozbey'dir. Daha sonra başka ailelerin gelip yerleştiklerini yaşlı kimseler anlatırlardı. Örneğin Kâmilgil ailesinin Bardız'ın yakın köylerinden Güreşken'den geldiği söylenmektedir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda(93 Harbi)Rus işgaline girmiş, 1917 Ekim devrimiyle buralar Ermenilere terk edilmiştir. Ermeni mezalimini yaşayan köylerdendir. Bu mezalimden kurtulmak için köyün terk edildiği(Kaç kaç diye anılır.), Kazım Karabekir'in Ermeniler'e karşı kazandığı zaferle köy yeniden Türk topraklarına katılmıştır. Ruslar zamanında buraya bir okul yaptırılmış, bu okul yakın zamanlara kadar hizmet vermiştir.Bu okulda Rus zamanında çocuklara hem Türkçe hem Rusça eğitim verilmiştir. alanlardan Molla Derviş'in oğlu Salih Kubilay yakın zamana kadar yaşamıştı. Cumhuriyet'in kurulmasıyla yeni yönetim içtenlikle benimsenmiş, harf devrimine ilgi gösterilmiş, okur yazarlığa ve eğitimin geliştirilmesine büyük önem verlmiştir. Son yıllarda geçim darlığı nedeniyle kente göç hızlanmış özellikle Ankara ve İzmir'e çok sayıda aile göç etmiştir. Köyün nüfusu giderek azalmaktadır. itiraz:Tarih bilgileri tarihsel belgeler ışığında işlev kazanır rastgele kaynağı belli olmadan tarih yazmak veya tarihe mal etmek yanılgıdır.Benimde yaptığım araştırmalar sonucu Kürkçü 13 ailenin birlikteliği sonucu oluşmuştur.kamilgil diye adlandırlan ailemizin gerçek soyu Hacıgillerdir.Bu aile bugünkü adıyla ilk yrleşimleri Karnıç mevkidir.Kamilgil diye adlandırılan ailemizin Göreşken bağlantısı yoktur.Hacıgiller Kürkçü Köyünün 13 aile ile birlikte köyün kurucularındandır. Köy hiç bir zaman Ermeni işgaline girmemiştir.Ermeni nedeni ile köyden kaçış söz konusu değildir.Ancak 1914 yılında başlayan Birnci Dünya savaşı nedeniyle batıya doğru göç olmuştur.Örneğin Hacıgiller Aşkale Tercan arası Sarıbaba,Balımpetek köylerine kadar gidip kalmışlardır.Orada dedelerimizden Hüseyin ve Kara Ali'nin Garipler Mezarlığında mezarları bulunmaktadır.Daha sonra 1918 sonrası geri dönüşle ailemiz ve Kürkçü Köylüleri Selim İlçesine bağlı Gürbüzler köyüne yerleşmişlerdir.Buraya gelen Bekir BOZKURT adlı aşiret reisinin gelişiyle Köyümüzün söz sahibi Molla Devriş önderliğinde Gürbüzler terk edilerek Kürkçü Köyüne geri dönülmüştür. Köy okulu Rus döneminde Bardız'da Klava Ünvanı ile görevlendirilen Molla DERVİŞ tarafından ruslara 1904 yılında yaptırılarak 1966 yılına kadar Eğitim Öğretim yapmıştır Günay KAMİLOĞLU (kAYNAKÇA Muharrem DOĞAN-Salih KUBİLAY-Mustafa ERCAN-Hüseyin CEVİZ Süleyman KAMİLAĞAOĞLU ile Emekli öğretmen Giray KAMİLOĞLU'nun yaptığı söyleşilerden)

  Kültür
  Yoksul bir köydür. Hayvancılık ve tarım(arpa-buğday) la geçimlerini sürdürmektedirler. Karasal iklim özelliği taşımaktadır. İkliminden dolayı, köyde sebze ve meyve yetişmemektedir. Tarımsal alanlarının yetersizliği ve ikliminden dolayı toprağı verimsiz bir köydür. Dolayısıyla köy halkının en büyük varlığı aklı mantığı ile eğitime önem verilmiş ve okuma oranı yüksek bir köy olma özelliği taşımıştır. Mesleki olarak en fazla öğretmen yetiştiren bir köy olma özelliği taşımıştır. Ziraat mühendisi, veteriner, iktisat, doktor, hukuk fakültesi, siyasal bilgiler fakültesi, ticari ilimler akademisi, maliye, tarih, matematik, elektrik-elektronik mühendisi, güzel sanatlar fakültesi, konservatuvar, kamu yönetimi, hemşire, subay, makine mühendisi, fizik mühendisi, halkla ilişkiler, eğitimde psikolojik hizmetler, eğitim fakültesi, psikoloji, edebiyat fakültesi… gibi alanlarda birçok kişi eğitim yapmıştır.

  Coğrafya
  Erzurum iline 241 km, Şenkaya ilçesine 55 km uzaklıktadır. Allahuekber dağının eteğinde,Atatürk aşığı cumhuriyet sevdalısı bir köydür. Köyün etrafı, yüksek dağlarla süslenmiştir. En güzel dağlarından olan Kızılkale ismi ile simetrik yüksek bir üçgen şeklindedir. Kozlar dağı ise(kozlar baba) köyde yatır niteliğinde bir dağdır.

  İklim
  Köyün iklimi, Türkiye’de karasal iklimi karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kürkçü köyü iklimsel özellikleri itibariyle yoksul bir köydür. Hayvancılık ve tarım (arpa-buğday) la geçimlerini sürdürmektedirler.

  Karasal iklim özelliği taşımaktadır. Köyde sebze ve meyve yetişmemektedir. Kış aylarında allahuekber dağının eteğinde olması nedeniyle yoğun kar yağmaktadır. Yaz aylarında bile dağların diplerinde kar bulmak mümkündür.


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 126
  2000 136
  1997 146

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği|köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı|köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

  2009 - İLHAN ERDOĞMUŞ
  2004 - GÜNAY AYDIN
  1999 - GİRAY KAMİLOĞLU
  1994 - HALİL UÇAR
  1991 - ALİ YAŞAR TÜRKMEN
  1989 - ÇOŞKUN KAMİLOGLU (iki sene yapıp köy olaylarından dolayı bırakmıstır)
  1989 - YUSUF DAŞTAN (Mart ayına kAdar yapmıstır)
  1984 - YUSUF DAŞTAN
  1979 - YUSUF DAŞTAN
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyde Elektrik ve Sabit telefon vardır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve Sağlık Evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan Yol asfalt değil karadüzen bir yoldur (taşlı topraklı).  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kürkçü Köyü Hakkında Forum Tarih
Kürkçüyurt Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kürkçü Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kürkçü Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kürkçü Köyü Selendi Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kürkçü Köyü Alacan Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş