Küresel Isınma Hakkında Kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Küresel Isınma Hakkında Kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Küresel Isınma ile ilgili kompozisyon
  Küresel ısınma kompozisyon örneği

  Dünyamız acaba emin ellerde mi? Bizler seçim zamanı kafamıza göre istediğimiz partinin seçilmesini istiyoruz. Seçtiğimiz partinin mitinglerine katılıyoruz. Oysa ne zaman Küresel Isınmaya hayır mitingi düzenlense Dünyayı biz mi kurtaracağız? Diyerek mitinge katılmıyoruz. İşte bunun bedelini biz ödemesek bile torunlarımız ve diğer insanlar fazlasıyla ödeyecek.

  İnsanlar Türkiyenin 3 büyük kentinde yapılan Cumhuriyet yürüyüşlerine katıldı. Ülkenin dört bir yanından beni bu kişinin yönetmesini istemiyorum diye mitinglere katıldılar. Oysa 28 Nisan ve 8 Aralık 2007 tarihinde Küresel Isınmaya hayır, Türkiye Kyoto Protokolünü imzala diye yürüyüşler yapıldı. Mitinglere katılan kişilerin az olması dolasıyla fazla ses getirmedi ama Cumhuriyet Yürüyüşlerine katılım fazla olmasından dolayı etkisi günlerce, haftalarca sürdü. Tüm gazeteler manşetlerde yayınları bunları. Tam sayfa ayırdılar. Televizyonlar Canlı yayın yaptılar. Ana Haber Bültenlerinde ilk haber olarak yayınladılar. Günlerce bu mitingin izleri sürdü. Televizyon programları düzenlendi Cumhuriyet mitingi hakkında. Küresel Isınmaya Hayır mitingine geldiğimiz zaman bazı gazetelerde bir sayfada ufak bir yazı Televizyonlarda ise ilgili hiçbir haber yok.

  Parti mitingleri canlı olarak veriliyor. Ana Haber Bültenlerini dolduruyor.

  Ben bir çevreci olarak Küresel ısınmayla ilgili televizyon kanallarını halkı bilinçlendirici programlar yapmasını istiyorum.

  Tüm televizyon kanallarının en az 2 tane magazin programları var onları 1 taneye indirip onun yerine Küresel ısınma hakkında bilgi verecek programlar istiyorum.

  Dünya olmadıktan sonra bizi nasıl, kimin tarafından yönetileceğimizin anlamı ne?

  Hangi ünlü nerede, kiminle yakalandı diye yayın yapan magazin programlarının anlamı ne?

  Dünyayı korumayan ülkesini sevmeyen bir Başbakan, C. Başkanı seçtikten sonra o bizi yönetse ne olur yönetmese ne olur. Sonuçta bir gün Dünya ölecek; onlar, bizler öleceğiz o zaman bizleri kimin yönetmesinin önemi ne ki?

  Onlar Dünyayı öldürecek bizler ise sizler Dünyayı yok edin diye oylarımız size diyerek mitinglerine katılırız. İnsanlar hep Dünyayı öldürecek olan kişileri sever.

  Ben kimin mitingine katılmak isterim biliyor musunuz? Kime oy veririm biliyor musunuz?

  Göreve geldiği gün KYOTO protokolünü imzalayacağına söz veren ve bunu yapan Avustralya Başbakanı gibi böyle kişilerin mitingine katılır ve ona oy veririm.

  Ama biz de öyle birisi yok boş mitinglere katılır ve boş kişilere oy veririz.


  Alıntıdır
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Küresel ısınma çeşitli nedenler ile dünya yüzeyi ve denizlerdeki sıcaklık artışıdır Isı tutulmasına neden olan ve insanlar tarafından atmosfere salınan sera gazları küresel ısınmaya neden olur Sera etkisi olarak adlandırılan olay, karbondioksit, metan ve su buharı içeren güneş ışınları ile ısınan dünyanın bu gazların atmosferde tutulmasıdır Gazların tutulması ve miktarının artması ısınmaya neden olur

  Fosil yakıt tüketimi, ormanların yok edilip doğal bitki örtüsünün bozulması, tüketim sonucu karbondioksit, metan gibi gazların daha çok ortaya çıkması ve atmosferde birikmesi küresel ısınmanın belli başlı nedenlerindendir

  Önlem alınmadığı sürece ısınma tüm dünya adına korkulacak boyutlara ulaşmaktadır Alınacak basit ama önemli önlemler ile ısınma tam olarak durdurulamasa bile yavaşlatılabilir Ağaç dikiminin yaygın hale gelmesi, teknolojik aletlerin doğaya zarar vermeyecek hale getirilmesi veya o şekilde üretilmesi, kentleşmenin durdurulması, hızlı nüfus artışının önlenmesi, sanayinin zarar vermeyecek şekilde yapılandırılması, su, elektrik tüketimi denetim altına alınıp israftan kaçınılması, çevrenin temiz tutulup, doğanın korunması alınabilecek tedbirler arasındadır

  Küresel ısınmanın devam etmesi demek, buzulların erimesi, deniz suyunun yükselip karaların küçülmesi, kasırga, sel, taşkın gibi afetlerin meydana gelmesi, çölleşme, kuraklık, mevsim dengesizlikleri, bitki ve hayvan türlerinin azalması veya yok olması anlamına gelir
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Biz insanlar bu hayatta bir şeyleri bekleyerek yaşıyoruz. Ama doğanın bize hangi sürprizleri hazırladığını bilmiyoruz. Küresel ısınma deyince aklımıza iklimlerin değişmesi, mevsimlerin kendi zamanında değil başka bir zamanda gelişi ve havanın hızlı soğuk olması ya da hızlı ısınması ve suların yükselmesi geliyor. Küresel ısınma son yüz yılın en büyük sorunlarından biri.

  Küresel ısınma fiziksel ya da doğal değişmelerdir. Bunun için insan yaşamını olumsuz yönde etkileyecek birinci olan faktördür. Bu faktörleri etkileyen en önemli sebepleri şu şekilde de özetleyebiliriz. Aşırı fabrikalaşma, orman yangınları, volkanik patlamalar sonucu yer yüzünde oluşan dumanların havaya kalkarak atmosfere karışması sonucu biyolojik değişmeler ortaya çıkmaktadır. Bu değişmeler insanoğlunun yaşamını olumsuz etkiler. Son yıllarda kutuplarda buzların erimesi deniz seviyesinin yükselmesi küresel ısınmanın sonuçlarındandır. Bu değişmeler sadece insanoğlu için değil bütün canlılar için çok zararlıdır. Bu sebepten insanoğlu kendi yaşamını olumsuz etkilediği gibi diğer canlılarında yaşamını olumsuz etkilemektedir. Yine bunu düzeltilmesi insanın elindedir. Bu yaşam ve değişmeler şimdilik bunu gösteriyor, fakat ilerki dönemlerde de doğal yaşam biçimi daha da değişebilir. Çünkü bu dönemde fabrikalaşma oranı daha fazla bu yüzden asitleşme ve biyolojik bozukluklar en çok bu dönemde görülmektedir. Yine de biz bazı önlemler alabiliriz. Mesela, fabrikaların bacalarına çeşitli süzgeçler takarak oluşan kirliliği azaltabiliriz, orman yangınların önlemek için çalışmalar yapılabilir ve ağaç dikebiliriz.


  İnsanoğlu ani ısınma, soğuma, yağışın olmaması ya da aşırı fırtınalar ve şu anda bile edemeyeceğimiz pek çok doğal afetle mücadele etmek zorunda kalabilir. Ancak şimdilik küresel ısınma medyanın verdiği haberlerle bozulan moraller dışında sokaktaki insanın hayatını etkilemeye başladı. İklim değişikliğinin etkilerini henüz yaşamaya başlamayan kentli nüfus önümüzdeki yıllarda gıda fiyatlarındaki aşırı artış kentlere göç son olarak da gıda ve su sıkıntılarıyla karşılaşacaktır. Küresel ısınmanın kontrol edilmesi ve çözüm için formüller üretilmesi hiç basit değildir.

  Sonuç olarak, sadece bugünümüzü değil yarınımızı da düşünerek hareket etmeliyiz, gerekli çalışmaları şimdiden başlatmalıyız, alınması gereken önlemleri almalıyız ve geleceğimizi garanti altına almalıyız. Unutmayalım, doğanın bize değil, bizim doğaya ihtiyacımız var.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küresel Isınma Hakkında Forum Tarih
Küresel Isınmanın Etkileri ve İklim Değişikliği Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 4 Şubat 2012
Küresel ısınma hakkında yazı Doğa ve Bitkiler 10 Ocak 2011
Çevre kirliliği ve küresel ısınma hakkında bilgi Doğa ve Bitkiler 10 Ocak 2011
Küresel ısınma hakkında bilgiler Doğa ve Bitkiler 10 Ocak 2011
Küresel Isınma nedir - Küresel Isınma hakkında bilgi Doğa ve Bitkiler 3 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş