''Küresel ısınmanın en önemli sebebi insan''

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  ''Küresel ısınmanın en önemli sebebi insan'' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ecmel Erlat, "Son yıllarda görülen iklim değişikliklerinin ve küresel ısınmanın en önemli sebebi insandır" dedi.

  Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 'Gediz Deltası- Spil Dağı Milli Parkı- Kula ve Çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi Projesi' kapsamında iklim değişiklikleri ve insanın doğa üzerindeki etkisi tartışıldı.

  12 gün sürecek olan projenin 7'nci gününde kursiyerlerle bir araya gelen Doç. Dr. Ecmel Erlat, "Son yıllarda görülen iklim değişikliklerinin ve küresel ısınmanın en önemli sebebi insandır" dedi. Doç. Dr. Erlat sıcaklıkların son 400 bin yılda olmadığı kadar arttığını kaydetti.

  Zaman zaman iklimsel koşulların değişiklik gösterebildiğini belirten Doç. Dr. Erlat, 1880 sonrası, Sanayi Devrimi ile birlikte tüm dünyadaki hava sıcaklıklarında belirgin bir artış olduğunu dile getirdi. Fosil yakıtların kullanılması, bitki örtüsünün tahribi ve zararlı gazların atmosferde birikmesi ile birlikte ozon tabakasının büyük zarar gördüğünü söyleyen Doç. Dr. Erlat, "Karbondioksit oranımızı Kyoto Protokolü'nün öngördüğü ölçüye getiremezsek, 2100 yılında hava sıcaklıkları 4.5 dereceye kadar artış gösterecek" diye konuştu.

  Küresel ısınmanın çözümünün yine insanın elinde olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Erlat, "Yaşam şeklimizi değiştirmeliyiz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz" diye konuştu.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ''Küresel ısınmanın önemli Forum Tarih
Küresel ısınmanın sonuçları neler olabilir kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2017
Küresel ısınmanın sonuçları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Canlı türleri açısından küresel ısınmanın sonuçları Doğa ve Bitkiler 26 Şubat 2013
Küresel Isınmanın Belirtileri Nedir Doğa ve Bitkiler 20 Haziran 2012
Küresel Isınmanın Başlıca Sebepleri Ve Sonuçları Nelerdir Doğa ve Bitkiler 18 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş