Küplüce Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Küplüce Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Küplüce Köyü Erbaa - Küplüce Köyü Hakkında - Küplüce Köyü Tanıtımı - Küplüce Köyü Resimleri

  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 350 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60500
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Erbaa

  Küplüce, Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  küplüce köyünün adının nerden geldiğine dair değişik söylemler vardır. öncelikle köyümüzün eski ismi gemredir. bu ismin nereden geldiğide şöyle açıklanmaktadır. köyümüzün etrafı yüksek dağlarla çevrilidir. yani köyümüz biraz çukurda kalmaktadır. eskiden bizim köyün olduğu yerlerin sularla kaplı oldugu sanılmaktadır.suların oldugu zamanlarda burada gemiler varmış o sebeple gemre denilmiş. gelelim yen iismine;yeni ismininde küplüce olmasının sebebi sular boşaltıldıktan sonra buralara insanlar yerleşmiş. birçok insan yaşamış. insanlar toprağı işledikçe sürekli toprak içerisinden küpler çıkmaya başlamış. bu sebepten dolayıda köyümüzün yedi adı küplüce olmuş.

  Edit: Köyün orijinal ismi olan Gemre Rumca'dır. Osmanlı belgeleri burayı zaten Rumiyan olarak adlandırır. Yukarıda açıklamaların herhangi bir geçerliliği yoktur.


  Kültür

  Köyde kültürümüz en belirgin örnekleri görülmektedir. Her köyde görülen imece usulü devam etmektedir.Askere uğurlamalarda düğün alayı gibi yapılmakta köyden ilçeye kalabalık bir şekilde gidilmektedir.

  DÜĞÜN :Köyde düğünler 3 gün 3 gece sürmektedir.C gününde erkek evinde davullu zurnalı oyunlar oynanmaktadır. Gelen tüm misafirlere düğün süresince ikramlarda bulunulmaktadır.

  Coğrafya

  Tokat iline 95 km, Erbaa ilçesine 13 km uzaklıktadır. Sayın editör!Yeni ismi küplüce olan, "GEMRE" nin rumca olduğunun delili nedir?Kaynak gösterebilirmisiniz?
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 350
  1997 346
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle tütün büyük bir alanda ekilmekte vede köyün en önemli gelir kaynağina oluşmaktadır.Son yıllarda fındık ve elma da üretimde önemli yer tutmaktadır.Ayrıca üzüm vede şeftali de yetiştirilmektedir.Cevizde oldukca bol miktada ekilmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır.Köydeki ilköğretimde 2 si sınıf öğretmeni birisi de anasınıfı olmak üzere 3 tane öğretmen görev yapmaktadır.Anasınıfında 10 vede ilköğretim kısmındada 45 olmak üzere toplam 55 öğrenci eğitim öğretime devam etmektedir.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde 3 adet münibüs bulunmakta vede ulaşım işlemine devam etmektedir.
  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küplüce Köyü Hakkında Forum Tarih
Küplüce Köyü Hakkında Bilgi Hadım Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Küplüce Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Küplüce Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Küplüce Köyü Hakkında Bilgi Dikmen Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Kızıltepe Küplüce Köyü - Kızıltepe Küplüce Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş