Küpeli Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Küpeli Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ulaş Küpeli Köyü - Küpeli Köyü Hakkında - Küpeli Köyü Tanıtımı - Küpeli Köyü Resimleri  Küpeli, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy adını küpeli dede yatırından almıştır. Küpeli dede ermiş üç kardeşten birisidir. Diğer kardeşinin adı ise Arap dededir. Arap dede ise bugün Şarkışla`da Arap dede denilen mevkide yatmaktadır. Soylarının Oğuz Türklerinin Dodurğa boyuna dayanan Sırıklıogulları Küpeli köyüne ilk yerleşen Kabiledir 13.asirda ortaasyadan göç eden Türklerin büyük bölümü Suriye Şam ve Halep Şehirlerine yerleşmişlerdir.1071 Malazgirt savaşının ardından Anadoluya Hakim olan Oguz Türkleri Boyboy belirli mevkilere dagılmışlardır. Eskitürkçede3dilde anilan bu boyun adi(Tötürge,Toturga,Dodurga)olmustur yaklasık 5000yıllık konar göçer hayatın ardından 1700 lü yillarin başlarında yerleşik düzene geçmişlerdir ilk olarak Elbeyli mevkine yerleşen Emirza Kethüda`ninidaresindeki aşiret311haneye sahiptiki buda ortalama 1555kişidemektir.Bu tarihten 35yil sonra yani 1520 yılına ait defterde ise 967haneye ulaştıkları görülmektedir 1574 tarihlerindede Emirza veledi elbeyi denilen şahsin Aşiret yönetimine gelmesiyle Sırıklıogulları(1934 yilinda Soyadi kanunu ile Koçyiğit olarak anilmaya başlanmışlardır) Kendi kollarını ayrı bir düzene koyar önce Merkeze bağlı sırıklı köyünü kurarlar Ardından 1624 yılında Küpeli Köyünü kurarlar Küpeli dede yatırına hürmeten Köyün adı Küpeli olur. Bu dönemlerde düzenlenen yayla şenliklerinden birinde Altınyayladan Tecer istiğametine göç eden Körömer isimli şahıs burada mola verir Aynı zamanda Pehlivan Olan Körömer Güreş havasi çalinca titrer ve bu durumu fark eden yayla sahibi Sırıklıoglu Ahmet ağa(gö Ahmet) Benim pehlivanim olarak güreş der teklifi kabul eden Körömer güreşte galip gelince kendisine oraya yerleşmesi teklif edilir ve kabul ederek Küpeli köyüne yerleşşen son kabiledir.Bir konuyu çarpıtmadan dogrusuyla anlatmak gelecek nesillerin yoluna ışık tutmaktır lütfen dogru bildiklerimizi yazalım köyümüzün geçmişinde`de geleceginde`de yalan olmasın,katkıda bulunun ama dogru bilgilerle Saygılarımla.

  Kültür

  Eski düğün ve bayramlarda köyde cirit oyunları düzenlenirdi. Aslında köyün öz kültürü tam bir Oğuz kültürüdür ama yaşamsal şartlar bunları da değiştirmiştir. Günümüzde geriye sadece toplu bayramlaşma ve düğünlerde büyüklerin aralarında düzenledikleri mizah türü oyunlar kalmıştır. Ayrıca Küpeli dede denilen mevkide sarı su denilen şifali bir su kaynağı vardır. Siyah balçıklı çamuru olan bir sudur. Köyün büyüklerinin anlatışına göre önceden yağmur duasına yada bir dilek dilemede ziyaret denilen bu mevkiye giderek yapılırmış, fakat günümüzde bakımsızlıktan ve ilgisizlikten metrup bir durumdadır.

  Coğrafya

  Sivas iline 54 km, Ulaş ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyde karasal iklim etkili olduğu gibi zanman zamanda çok şiddetli lodos eser. Ayrıca çevresine göre su kaynakları bakımından en zengin köydür

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 653
  1997 798

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün erkekleri türkiyede ve yurt dışında asfalt işinde çalışarak geçimlerini sağlamaktadırlar.Köyde bir çok asfalt makinası ve asfalt şirketi sahibi vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Zekeriya Coşkun
  1999 - Ali Topal
  1994 - Zekeriya Coşkun
  1989 - Halil Koçyiğit
  1984 - Halil Koçyiğit

  1976-1980 - Emin Erdem

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Yemekleri

  Madımak aşı, tandır çöreği, yumurta böreği,kuyruklu köfte, mirik köftesi, omaç.su böreyi,tandır lavaşı,içli köfte,tandır kebabı,etkavurma,tarhana,yayla çorbası,üzümlü aş,ayran çorbası,etlimantı,maviş,kaymak kömbesi

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küpeli Köyü Hakkında Forum Tarih
Küpelikız Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 19 Nisan 2010
Küpeli Köyü Suluova Amasya Amasya Tanıtımı 25 Mart 2010
Kupeli Palace Hotel Bilgileri Resimleri - İstanbul Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 9 Haziran 2011
Kupeli Hotel Bilgileri Resimleri - İstanbul Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 2 Haziran 2011
CD Kutusundan Küpelik Yapımı Hobiler Ve Videolar 18 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş