Küpecik Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Küpecik Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hafik Küpecik Köyü - Küpecik Köyü Hakkında - Küpecik Köyü Tanıtımı - Küpecik Köyü Resimleri  Küpecik, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Küpecik köyünün kurulduğu alanın Hititlerden beri yerleşim alanı olarak kullanılmakta olduğu rivayet edilir. Köy, adını yakınındaki Küpecik denilen mevkiden almıştır. İlk muhtarı Vahap Hatipoğlu'dur. 1951 yılına kadar köyde sadece yerli halk yaşarken bu tarihte Bulgaristan'dan yurdumuza gelen vatandaşlarımız da köyde iskan edilmiştir. Köy eski zamanlarda kılhıdık köyünden göç edenler tarafından kurulmuştur. Daha eskide ise Ermenilerin yaşadığı bir köydür. Bilinçsiz kazılar yüzünden harap olmuş çok eski bir manastıra sahiptir.soguk kaynak suları vardır

  Kültür

  En meşhur yemeği hingeldr=) Ayrıca madımak çorbası en güzel bu köyde yenir. Köyde özellikle düğünlerde köy odası kurularak neşeli vakitler geçirilir. En bilinen ve her zaman oynanan oyun yüzük saklamadır. Bir çok oyun eğlence amaçlı şiddet içermektedir. Köyün gelenekleri zamanla ve tv etkisiyle kaybolmaya yüz tutmuşsada yazın toplanan kişiler köye hayat getirmektedir.

  Coğrafya

  Sivas iline 28 km, Hafik ilçesine 24 km uzaklıktadır. Kızılırmak'a kadar uzanan düz bir araziye sahiptir. Yüksek bir tepenin eteğinde kurulmuştur. Purların dibi denen bölgede yazın buz gibi soğuk, kışın kaynar derecede sıcak çıkan acıgöze adında bir kaynak suyu bulunmaktadır. Köyün sırtını yasladığı dağların zirvesine yel değirmeni denmektedir. Sebebi ise eskiden bu tepede rüzgar değirmeninin kurulmuş olmasıdır. Her mevsim esen deli rüzgarı ile adını hakeden bir tepedir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 120
  1997 136

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde bulunan tuzla ilede tuz üretimi yapılmatadır. Ama işetme sorunu yüzünden tuzla kapanmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Adil Yüksel
  1999 - Adil Yüksel
  1994 - Adil Yüksel
  1989 - Seyit Ali Bıyıklı
  1984 - Yahya Sancak
  1980 - Yahya Sancak
  1973 - Osman Kaya
  1969 - Ali Teke
  1965 - Ali Teke
  1960 - Mehmet Kaya
  1954 - Vahap Hatipoğlu

  2009 mehmet efeoğlu

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küpecik Köyü Hakkında Forum Tarih
Küpecik Köyü Ladik Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş