Kümbetli Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kümbetli Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kümbetli Köyü Niksar - Kümbetli Köyü Hakkında - Kümbetli Köyü Tanıtımı - Kümbetli Köyü Resimleri


  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 532 [1] (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60600
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Niksar

  Kümbetli, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi osmanlının Bozok kolundan gelmektedir köyün isminin tarihi o köyde yaşamış bozokoğulları ailesinden almıştır.
  Kültür

  Köyün gelenekleri düğün, kına gecesi,nişan,sünnet düğünü,deve dede oyunu köyün yemekleri bulgur pilavı, bat, keşkek, yaprak sarması, nefis yemekleridir..köyümüzün örf ve adetleri türk-islam kültürüne dayanmaktadır.dini ve miili bayramlara çok önem verilir.köyümüzde 200 hane vardır,ayrıca çoğu istanbul ve YURT DI$INDA da olmak üzere dışarıda 450 hane hemşerimiz vardır.köyümüzde 1 cami,1 okul, 1 kuran kursu,1 bakkal,1 kahve,1 tanede düğün salonu 1 tane un değirmeni bulunmaktadır ,köyümüz vatanına,devletine bağlı bir köydür.
  Coğrafya

  Tokat iline 68 km, Niksar ilçesine 20 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 532
  2000 502
  1997 465
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmakta Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - MUHAMMER TELEFONCU
  2005 - DOĞAN YENİ
  2002 - DOĞAN YENİ
  1999 - ALI KIYAK
  1992 - ALI KIYAK
  1984 - AHMET USTUNER
  1977 - SÜLEYMAN TELEFONCU

  Altyapı bilgileri

  Sayın Recep Yazıcı'nın Valiliği döneminde Ahmet Üstüner'in Muhtarlığında köye 5 derslik ilköğretim okulu yaptırıldı, Muhtar Ali Kıyak zamanında ise, köyün içme suyu problemi halledildi, o dönemde evlere su verildi. Kanalizasyon şebekesi yaptırıldı, köye ulaşımı sağlayan köy yolu asfaltlandı.

  2009 yılı yerel seçimleri neticesinde; Kümbetli Köyü muhtarlığına seçilen emekli okul müdürü Muharrem Telefoncu, seçim sonrasında, seçimlerin artık geride kaldığını, artık köyü kalkındırma ve güzelleştirme zamanının geldiğini, bunun da elbirliği ile yapılmasını gerektiğini ifade etmiştir. Ayrıca, köy yaşamında birlik beraberliğin çok önemli olduğunu belirtmiş, bunun da ilk göstergesi olarak geniş katılımlı bir kutlu doğum haftası organize etmiştir. Anılan etkinliğe; Niksar ve Erbaa ilçelerinden Kaymakam ve Belediye Başkanları başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkili, civar köylüler ve en önemlisi de köyümüzden ayrılmış olmalarına rağmen halen içerilerinde köy özlemini taşıyan İstanbul da yaşayan köylülerimiz katılmıştır.

  Sn. Telefoncu, uzun dönemdir bakım ve onarıma ihtiyacı olan sağlık ocağı ve düğün salonunun restorasyon işlemlerini gerçekleştirmiştir. Böylelikle, uzun yıllardır ebe ihtiyacı olan ve bu sıkıntılarını bir türlü çözüme kavuşturamayan köy halkının ebe problemini göreve atandığı ilk hafta çözmüştür.

  Projelerinden bir tanesi olan köy anayolunun ağaçlandırılması için gerekli olan fidanları Orman Bölge Şefliğinden temin etmiş olup, fidanların dikim işlemlerinin önümüzdeki sonbaharda yapılması planlanmaktadır. Aynı dönemde, köy arazi yollarının genişletilmesi işlemleri de yapılacaktır.

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kümbetli Köyü Hakkında Forum Tarih
Kümbetli Köyü Merkez Kars Kars Tanıtımı 31 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş