Kümbet Yaylası Giresun

'Giresun Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kümbet Yaylası Giresun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kümbet Turizm Merkezi

  Giresun'a yaklaşık 60 km. mesafede bulunan Kümbet Turizm Merkezi, Kümbet Yaylası başta olmak üzere çevredeki diğer bazı yaylalar ile Aymaç mevkiinden oluşmaktadır.
  Yaylaya Giresun - Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinden 2 şekilde ulaşmak mümkündür. Dereli'den sonra Güdül-Yüceköy üzerinden gidildiğinde 60 km.'lik bir yol üzerinden ulaşılır. Ayrıca Şebinkarahisar yolundan devam edilerek, İkisu-Uzundere üzerinden de ulaşmak mümkündür. Bu durumda da Yaklaşık 84 km. yol katetmek gerekir. Daha önce stabilize durumdaki yol 2004 yılı temmuz ayından itibaren asfaltlanmıştır.Yaylada elektrik, su, ve telefon mevcut olup, ayrıca sağlık ocağı da hizmet vermektedir.

  Aymaç Mevkii

  Aymaç mevkii Kümbet yayla merkezinin yaklaşık 2 km. kuzeybatısındadır. Her sene Temmuz ayının üçüncü Pazar günü Kümbet şenliklerini kutlandığı Aymaç Mevkii, doğal güzellikler yönünden zengin, çevre manzarasına hakim bir tepedir. Yol boyunca ladin ormanları ve kır çiçekleri etrafı süslemektedir. Yayla çimlerle kaplı ve orman içine serpilmiş düzlüklerden oluşmaktadır.

  Salon Çayırı Piknik Alanı

  Giresun'dan Kümbet yaylasına girişte yayla merkezine yaklaşık 1km. mesafede Orman Bölge Müdürlüğünce tesis edilmiş bulunan Salon Çayırı piknik alanına ulaşılır. Salon Çayırında kır gazinosu ve her biri 5'er yataklı 3 adet dinlenme evi bulunmaktadır.

  Koçkaya Dinlenme Tesisleri

  Kümbet yerleşim merkezine 5 km. uzaklıkta olup, sakız kokulu çam ormanlarının içinde kurulan Tesis 17 kütük ev, 55 kişiye aynı anda hizmet verebilecek otel ve restaurant ile idari binadan oluşmaktadır. Ulaşımı asfalt yoldan sağlanmakta olan Dinlenme Tesislerimiz 2006 yılı içerisinde hizmete girecektir.

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kümbet Yaylası Giresun Forum Tarih
Kümbet İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Bingöl Tanıtımı 24 Temmuz 2012
Ağrının Camileri, Kümbetleri, Kiliseleri ve Özellikleri Nelerdir Ağrı Tanıtımı 16 Ekim 2011
Erzurum Cimcime Sultan Kümbeti Hakkında Bilgi Erzurum Tanıtımı 2 Haziran 2011
Erzurum Üç Kümbetler Hakkında Bilgi Erzurum Tanıtımı 2 Haziran 2011
Üç Kümbetler Hangi Yüzyılda Yapılmış? Erzurum Tanıtımı 2 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş