Kültürel Psikoloji Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 27 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kültürel Psikoloji Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  psikoloji ve kültür - kültürler arası psikoloji

  Kültürel psikoloji genel anlamında psikoloji ile kültürü ilişkilendiren ya da kültürü bir değişken olarak dikkate alan psikoloji çalışmalarının belirli bir tarzını ifade etmektedir.

  Psikoloji tarihi boyunca birbirinden az ya da çok farklı çeşitli örneklen görülen ve psikolojiyi kültürle ilişkilendiren çalışmalar birkaç ana başlıkta toplanabilir:

  Kültürel psikoloji yerel psikoloji kültürlerarası psikoloji etnik psikoloji veya etnopsikoloji yakın alanlardan psikolojik antropoloji karşılaştırmalı antropoloji vb.

  Bunların içerisinde iki temel eğilim ayırdetmek mümkün görünmektedir: Kültürel psikoloji ve kültürlerarası psikoloji.

  Biraz şematize edersek kabaca kültürel psikoloji kültürü veya belirli bir kültür içerisinde cereyan eden davranışı o kültürün içerisinde üretilmiş kavram ve teorilerle anlama ve kültürler arasında doğrudan karşılaştırmalar yapmaktan kaçınma eğilimindedir.

  Kültürlerarası psikoloji ise psikoloji bilimi içerisinde daha önceden üretilmiş olan teori ve kavramlardan hareketle ele aldığı olgunun kültürler arasında nasıl değiştiğini çoğunlukla her bir kültürde toplanmış olan verilerin karşılaştırmalı analizine dayanarak inceler.

  Biraz basitleştirecek olursak kültürel psikoloji daha ziyade "kültür"ü; kültürlerarası psikoloji ise daha ziyade "psikoloji"yi vurgulamaktadır.


  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş