Kültürel değerlerimiz nelerdir?

'Ülke Kültürleri' forumunda SeLeN tarafından 14 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kültürel değerlerimiz nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kültürel değerlerimiz nelerdir?

  1. Dil: Dil, kültür unsurlarının başında gelir. Çünkü dil olmadan öteki unsurların meydana gelmesi mümkün değildir. Dil bir milletin ses dünyasıdır. Her millet kainatı değişik şekillerde algılamış ve yorumlamıştır. Aynı zamanda dil kültüre ait bütün değerleri bünyesinde barındıran bir kültür hazinesidir. Bir dil, onu kullanan milletin kafa yapısını, nasıl düşündüğünü, zihninin nasıl çalıştığını ve mantığını ortaya koyar.  2. Din: Kültür unsurları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bilhassa eski devirlerde yüzyıllarca bu kültür unsuru ön planda bulunmuş ve öteki kültür unsurlarını gölgede bırakmıştır. Dinin milletler üzerindeki hakimiyeti, imparatorluklardan millî topluluklara geçinceye kadar devam etmiştir. Milliyetçilik çağında milletler imparatorluklardan kopunca dinin fonksiyonu da azalmıştır. Dinin bir millet içerisindeki kültüre etkisi ve kültürün diğer unsurlarının oluşması ve değişmesindeki rolü ise devam etmektedir. Dini bayramlarımız ve törenlerimiz bunun açık örnekleri olarak dikkati çekmektedir.  3. Gelenek ve görenek:
  Bunlar bir milletin yazılı olmayan veya hepsi yazılı olmayan kanunlarıdır. Yazılı kanunların çoğu gelenek ve göreneklere göre düzenlenmiştir. Kanun, insanın toplum içerisindeki davranışlarını düzenler. İnsanlar bu düzeni asırlar boyunca gelenek ve göreneklerle sağlamışlardır. Fakat günümüzde bile yazılı anayasası bulunmayan ülkeler vardır. Bunlar toplum düzeninin hâlâ gelenek ve göreneklerle sağlamaktadırlar. Aslında kişinin bütün hal ve hareketlerinin yazılı kanunlarla tanzim etmek mümkün değildir. Çünkü yasalar genellikle hakları ve cezaları tayin etmektedir. Oysa insanın toplumda birçok sosyal ilişkileri bulunmaktadır: özür dilemek, selamlaşmak, saygı göstermek, davetlere katılmak, konuşmak, tartışmak, yazmak vs.. Bu davranışlarda nasıl bir usulün gerektiğini kanunlar dğil gelenek ve görenekler tayin eder.  4. Sanat: Sanat, bir millet diğer milletlerden ayıran, bir millete has duygu ve zevklerin tezahürü ve şekillenmesidir. O milletin güzeli yaratma ve bulma tarzıdır. İnsanoğlu barınır, beslenir, sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermeye çalışır. Bunları yaparken oyalanmak, ruhunu okşamak, güzeli yakalamak, yeni güzellikler ortaya koymak ister. Bunun sonucunda sanat eseri ortaya çıkar. Her milletin sanat eğilimi ayrı bir özellik taşır. Söz, ses , mekan, renk ışık zevk ve anlayışı farklıdır. Demek ki sanat bir milletin ortak zevkinin ifade edilişidir. Bur kültür unsuru edebiyat, resim, mimarı, heykel vb... gibi kollara ayrılır.  5. Dünya görüşü: Dünya görüşü bir milletin başka milletlerden farklı olan hayat felsefesidir. Bir milletin fertleri ortak kültür dolayısıyla tutum, zihniyet ve davranış bakımından çeşitli ortak özellikler gösterirler. Sosyal ve ruhî olaylar karşısında fertlerin bu ortak tutum ve davranışları o milletin dünya görüşünü meydana getirir. Bunun için her millette değerler ve değer yargıları farklıdır. Askerlik, kahramanlık, aşk , madde, namus, temizlik, ahlak, ölüm, eğlence vs. Gibi hayat hadiseleri ve kavramları her millette değişik davranışlarla karşılanır.  6. Tarih:
  Milleti, dolayısıyla kültürü meydana getiren unsurlardan birisi olan tarih, bir milletin çağlar içindeki yürüyüş ve görünüşüdür. Tarih mazidir, fakat bu mazi bugünün ve dünün fertlerini millet içerisinde birbirine bağlayarak geleceğe taşır. Fertler arasında kader birliği temin eder. Aynı millete mensup insanlar tarih sayesinde akrabalıklarının farkına varabilirler. Tarih bir milletin nereden gelip nereye gittiğini gösteren kültür unsuru olarak, o milletin hayatında önemli bir yer tutar.   

 2. Çok güzel:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
   

 3. teşekkürler kardeş :D
   

 4. çok guzellllllllllllllll
   

 5. mütiş çok işime yaradı:) :p
   

 6. güzel nama daha kısa olabilir
   

 7. güzel ama yazmmaya üşeniyorumm :D
   

 8. güzzzzeeeeeeeeeeeellllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
   

 9. çok güzel ama çok uzun yazmaya üşeneyrom
   

 10. valla çaok işime yaradı sa olun
  :D :d
   

 11. çok güzel çok güzel çok uzun!!!!!!!!!!
   

 12. çok teşekkürler kardeşim :)
   

 13. daha fazla yazarsanız sevinirim ve tum deeeeeeeeeeğerlerimizi yazın lllllutfen
   

 14. cok ısıme yaradı eyw boyle paylasımları destek lıyorumm
   

 15. süper bi yer çok işime yaradı inşallah100 alırım
   

 16. benim işime hiç yaramadı üzgünüm :( :'( :ı :(
   

 17. eline kaleminize saglıkçfaydalandık.Teşekkürler.
   

 18. uzun ama güzelllllllllll :D XD
   

 19. Saolun kaç gündür arıyordum nerdeyse çıkmıyordu. Hocayla kavga edecektim ama çok uzun
  Nasıl yazcam bilmiyorum :)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kültürel değerlerimiz nelerdir Forum Tarih
Dünya Miras Listesinde Yer Alan Doğal Ve Kültürel Değerlerimiz Nelerdir Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 28 Ekim 2011
Dünya mirası listesine giren kültürel değerlerimiz ve doğal varlıklarımızın bu listeye alınış nedeni Eğitim Bilgileri 27 Eylül 2017
Kültürel değerlerimiz örneklerle kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 6 Şubat 2017
Milli Kültürel Değerlerimiz Seviyeli-Ciddi Konular 28 Şubat 2012
Yakın çevrenizde insanlığın ortak mirası doğal ve kültürel varlıklar var mıdır? Eğitim Bilgileri 27 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş