Külekli Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Külekli Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kangal Külekli Köyü - Külekli Köyü Hakkında - Külekli Köyü Tanıtımı - Külekli Köyü Resimleri  Külekli, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köy üç ayrı mezradan oluşmaktadır Bunlar Göller, Kedo ve merkez köy olan Külekli. Yerleşim tarihi tam olarak bilinmemektedir. Köyün adı buğday doldurmaya yarayan bir çeşit kürek olan Külek isminden gelmiştir. Köy halkının daha çok tarım ile uğraşmasından dolayı bu ismin verilmiş olabileceği düşünülüyor. Köyün mezralarından olan Göller (Yöresel ismi ile Dedeler Köyü) Alevi inancına sahip olan Canbek Aşiretinin dini temsilci ve ibadetlerini uygulayan ve uygulatan yerleşim yeridir. .. Yörede bulunan birçok alevi köyünün ibadetlerini yapmaları için Göller köyünün ileri gelenlerine ait olan mezarlıkta aşiretin en önde gelenin mezarının bulunduğu yörede ziyaret diye tabir edilen birde türbe bulunmaktadır. Çeşitli zamanlarda buraya insanlar inançları çerçevesinde kurbanlar adamaya gelerek ibadetlerini yerine getirmeye çalışırlar.Bugün bu bölgede Pirlik görevini İstanbulda yaşayan Cafer Aydın dede yürütmektedir.Canbek aşiretinin alevi din önderlerinin yaşadığı köy (dedeler mezraası) olması sebebiyle sosyal öneme sahip bir köydür.Kedolar mezrasıda iki kardeşin Külekliden ayrılarak bugünki Kedolar mezrasına yerleşmesi ile oluşmuştur.Kedolar isminin nerden geldiği köyün yaşlıları dahil kimse tarafından bilinmemektedir.

  Kültür

  Köyün genel kültür yapısı anadolu yörelerinde sıkça rastlanan Türküler ve onları ezgileştiren Bağlama vazgeçilmezlerinden olup Halkoyunlarına da ayrı bir önem vermektedirler. Yaşam tarzları geçim şekline göre şekillenmiş olup daha çok hayatlarını tarlalarında ve bahçeleriyle ilgilenerek geçirmektedirler. Yemeklerinde tarımla uğraşmalarından dolayı buğdayın büyük etkisi olmakla beraber iç anadoluya ait yöresel yemekler ağırlıkla görünmektedir.

  Coğrafya

  Sivas iline 127 km, Kangal ilçesine 38 km uzaklıktadır. Genelde engebeli arazilerin hakim olduğu köyde tarım ve hayvancılık için uygun bir coğrafi yapı mevcuttur. Ağaçlık alanları fazla olmamakla beraber köyden geçen herhangi bir su kaynağıda bulunmamaktadır. Fakat bir çok su gözesi ile içme suyu bakımından lezzetli ve zengin bir yapı mevcuttur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 45
  1997 133

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yasin Akbulut
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde [[ilkokul ]vardır.Ama kapalıdır. Köyün hem içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yok.Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değil köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca her 6 ayda bir ilçeden sağlık memurları gelip köydeki çocuklara mevsimsel hastalıklara karşı aşı yapmaktadır.'

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Külekli Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş