Kükürtlü Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kükürtlü Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kükürtlü Köyü - Kükürtlü Araklı - Kükürtlü Köyü Hakkında - Kükürtlü Köyü Resimleri  İlçe: ARAKLI

  İl: TRABZON

  Kükürtlü köyü, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür. Araklı-Dağbaşı karayolu kullanılarak Kükürtlü Köyü'ne gidilir. Dağbaşı nahiyesinden sonra 7 km. gidilerek köyün merkezine varılır. Köy merkezinde bir camii, bir okul, bir sağlık ocağı ve bir bakkal bulunmaktadır. Köyün en sonunda Çamlıktepe (Nafca) mahallesi bulunur. Köyün en işlek mevkii (camii, okul, sağlık ocağı, market ve kafe buradadır) kark mevkiidir... Kark bir nevi köyün merkezindir... Akraba toplulukları ise sırasıyla: seyisoğulları, kabahaliloğulları, karaalioğulları, kahvecioğulları,ustaoğulları, söylemezler, mütevellioğulları.Çimenoğulları(Bakırtaş soyadı ile Sapanca-Kırkpınara 1961 yılında göçtüler) ..

  Köy dışında yaşayan çok sayıda aile vardır. Köy dışında yaşayan aileler genel olarak Marmara bölgesinde yaşamaktadırlar. Ayvenliler İstanbul başta olma üzere Sakarya, İzmit, Bursa, Eskişehir, Çanakkale gibi büyük şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedirler... Köye mensup kişilerce (köy dışında yaşayan) iştigal edilen bazı meslek dalları: Eğitimcilik (dershanecilik), öğretmenlik, tv programcılığı, tekstil, taksi işletmeciliği, müteahhitlik, marketcilik, pazarlamacılık... Birçok iş kolunda (genelde inşaat sektöründe) usta ve ustabaşı olarak çalışanlar da mevcuttur. Türkolog, tarihçi, din eğitmeni, İslam hukukçusu, felsefeci de bulunmaktadır.

  Tarihi

  Araklı ilçesi Trabzon'un en guzel ilçelerınden biri olmakla beraber eski adının "arakale" olduğu düşünülüyor. Köyün kuruluş tarihiyle ilgili kesin bir bilgi henüz mevcut değildir.

  Trabzon'un fethinden (1461) sonra şehir merkezinde yaşayan Rumlar (Romalı-Bizanslılar)dinlerini, yaşayış ve gelenekleri daha rahat sürdürebilmek için iç kesimlere doğru göçe başlamışlardır. Kükürtlü köyününün de bu dönemlerde yerleşim bölgesi olduğu tahmin edilmektedir. Köydeki eski kilise kalıntıları bu tezi desteklemektedir.

  Yerleşime tam olarak ne zaman geçildiği bilinmese de özellikle Fatih Sultan Mehmed Han'ın 1461'de Trabzon'u fethinden sonra nüfus yoğunluğunun arttığı tahmin edilmektedir[1].

  Trabzon'un fethinden sonra ki o tarih 1461'dir; şehir merkezlerinde yaşayan insanların sivrisinekten kaçarak yayla ve doğa alanlarına göç edildığı bılınmektedır.[2].

  Kültür

  Köyün kendine özgü klasik Karadeniz kültürü hakimdir.

  Coğrafya

  Trabzon iline 65 Km., Araklı ilçesine 33 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 526
  1997 2010

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - İbrahim Altuntaş
  1999 - İbrahim Altuntaş
  1994 - Yusuf Köse
  1989 - Yusuf Köse
  1984 - Hasan Soydeğer

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ilköğretim 5. sınıfa kadar hizmet vermektedir; bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca kış aylarında halk eğitim merkezinin açmıs olduğu nakış kursu faaliyetlerini sürdürmektedir. Köye yeni bir camii yapılmıştır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kükürtlü Köyü Hakkında Forum Tarih
Kükürtlü Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Kükürtlü Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır - Kükürtlü Sabun Kullanımı Güzellik & Bakım 11 Eylül 2011
Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir? El Ayak ve Vücut Bakımı 9 Mart 2011
Kükürtlü İlköğretim Okulu Araklı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş