Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü Hikayesi

'Müzik Sohbet & Fan Club' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsü Hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsünün Hikayesi  Ali Ercan Kara Kaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri adlı kitabında "Mustafa Songur" isminde bir kişiden dinlediği bu türkünün hikayesini aynen şöyle anlatmaktadır:

  "Bir buçuk asır evvelden beri Niğde'nin Dikilitaş Ferhenk Kavlaktepe Badamderesi ve Çamardı köyleri arasından Ulu yol diye bir yol geçer. O tarihlerde Erzurum'dan hareket eden kervancı bu yolu takiben Suriye'ye kadar giderSuriye'den kalkan bir kervancı İstanbul'a kadar yine bu yoldan geçermiş. Kervancıların dinlenme yeri ise AdanaPozantı'yı geçtikten sonra Ferhenk köyündeşimdiki içmecenin bulunduğu muhitte öz dedemin yaptırmış olduğu handa konaklarlarmış veyahutta aynı muhite bir saat mesafede bulunan eski ismi Enehil şimdiki ismi Dikilitaş olan köyde konaklarlarmış. O zamanda Kanlı Bulduruç diye anılan semtte her iki yönden gelen kervancı kış mevsiminde birkaç ölü verirlermiş. Şiddetli bir kış mevsiminde zengin iki kervancı kardeşSuriye'den hareket ederek Bulduruc'a gelir ve orada şiddetli bir tipiye tutulurlar. Kardeşlerden biri tipide boğulur ve ölür. Kardeşini kaybeden diğer kervancı ölen kardeşinin üzerine kapanır ve bu türküyü yakar."


  Kaynak:
  ERCAN Ali Kara Kaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri s.2627 Niğde İl Basım
  Evi Niğde 1965
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçükten Görmedim Kucağı Forum Tarih
Tsk Subay Rütbeleri Küçükten Büyüğe Konu Dışı Başlıklar 24 Şubat 2012
Ben Böyle Yürek Görmedim Fener marşı Fenerbahçe 22 Mayıs 2011
Duymadım Görmedim Bilmiyorum Hobiler Ve Videolar 10 Nisan 2010
Japonya Resimleri - Japonyayı Görmedim Diyenler Bu Resimlerle Görmüş Kadar Olacaksınız Dünya Ülkeleri - Resimleri 1 Ocak 2009
Baros : "Böyle bir taraftar görmedim" Galatasaray 1 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş