Küçükmehmetler Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Küçükmehmetler Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düzce İli Köyleri - Küçükmehmetler Köyü Merkez - Küçükmehmetler Köyü Hakkında - Küçükmehmetler Köyü Tanıtımı - Küçükmehmetler Köyü Resimleri

  Düzce

  Bilgiler
  Nüfus 320 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 81000
  Alan Kodu 0380
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Düzce
  İlçe Merkez
  Küçükmehmetler, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köyün kurulduğu yer Düzce ovasının en çukur yeri sayılabilir.Efteni gölünün küçülmesi ne(şimdi tamamen kurudu) paralel olarak bataklıktan iyi bir tarım arazisine dönüşmek üzere iken.1864 de Kuzey kafkasyadan zorla sürülen Çerkeslerin (ADIĞElerin) ŞAPSIĞ boyundan bir kaç aile tarafından kuruldu.İlk yıllarda 33 hane ye ulaştı.Köyün adı ilk kurucu aile nin erkeğinden gelir.Esasen HAŞKUŞ ailesi kurduğundan HAŞKUŞ hable(=köy ; çerkescede) kuranlarca konulan isimdir.Cumhuriyet ile resmi kayıtlarda KÜÇÜKMEHMET olarak yazıldı.Ancak tüm çevrede SIRACEVİZLER ortak olarak 1864 den buyana hala kullanılagelir.Şu anda 100 haneye yakındır.Okumak veya iş için gurbete gidenlerin dönmemesi ile köy dışında 500 haneden fazla akraba vardır.Ancak bunlar ilk 33 hane ile akraba olanlardır.1970 ve 80 sonrasında ve bilhassa 1999 deprem sonrası köy çevresinde bulunan, tarıma işgücü bulunamadığı için vede miras ile parçalanan ve satılan arazilerde ağırlıklı olarak karadeniz bölegesinden ve Düzce merkezden göç almıştır. Köyümüz 2006 yılı Geleneksel Voleybol Turnuvasında Şampiyon olmuştur.

  Kültür
  Köyü kuranlar ADIĞE olduğundan KUZEY KAFKAS kültürü bariz dir.Günlük hayat tüm ülkede olduğu gibi isede Düğün gibi toplumsal olaylarda bu açıkça görülür.Ancak son 20-30 yılda köy çevresinde Karadeniz ağırlıklı olarak perakende göç ten 3-4 kat büyüyen köy de sadece cenazelerde tam bir komşuluk görebilirsiniz.Düğün gibi eğlencelerde her kültür kendini yaşar ve yaşatıyor..Ancak yemekli olmak ve 2 gün sürmek zorunda olan köy düğünü yüksek maliyeti yüzünden DÜZCE deki salon düğünlerine kaçırtıyor. Türkiyenin her yerinde olduğu gibi danslı cazlı bir eğlence yaygınlaşıyor. Yemek ve mutfak kültürü ise ailede halen yaşayan büyüklerin sayısı ile doğru orantılı olarak var veya yok.Azalıyor ama ölmüyor.

  Coğrafya
  Düzce merkezine 4 km uzaklıktadır. Düzceden,, Duraklar (eski ve elanda kullanılan adıyla Tahir ağa köyü)içinden geçen, Çınarlı köyü ve Efteni kaplıcasına doğru giden yolun 4. km .sindedir.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 320
  1997 422

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak köyün merasının ve hatta mezarlığının(eski mezarlar yeni bir mezarlığa taşındı)dahi üzerinden geçen OTOBAN köy ekonomini etkiledi.hayvancılık bitti.Şahsi arazilerde azalınca hayvancılığa yer kalmadı.Emekli olup dönüp babasının bahçesine tarlasına ev yapanlar ile deprem sonrası yerleşenlerden tarımcı hayvancı nufus yapısı değişti.Maaş artık ençok gelir sayılabilir.Emekli olmayanlar ise düzce ve çevresinde açılan sanayi bölgelerinde çalışıyorlar.KısaCA SABAH İŞE GİDİP AKŞAM KÖYE DÖNENLERİN SAYISI GİTTİKÇE ARTIYOR.bİRDE ARAZİ SON 20 YILDA ÇOK KIYMETLENDİĞİ İÇİN konut için satanların yüzü güldü.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  [[

  2004 - Fahrettin Demirağ
  1999 - Fahrettin Demirağ
  1994 - Fahrettin Demirağ
  1989 -
  1984 - Reşat Demirağ
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ulaşım belediye/halk otobüsleri ile de sağlanmaktadır.
  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçükmehmetler Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş