Küçükkozluca Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Küçükkozluca Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Küçükkozluca Köyü Zile - Küçükkozluca Köyü Hakkında - Küçükkozluca Köyü Tanıtımı - Küçükkozluca Köyü Resimleri


  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 100 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60400
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Zile

  Küçükkozluca, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köy çevresinde gayrımüslimlere ait çok eski mezarlıklar da olup, şimdi ki köyün yakınlarında eski köy kalıntıları mevcut olduğundan çok eski zamanlarda burada yaşam alanları olduğu anlaşılmaktadır.Köy de diğer illerden seferberlik ve sonraki yıllarda dışarından gelip yerleşenler de mevcuttur.
  Kültür

  Köyün görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Küçükkozluca köyünde düğün,ölüm, doğum, hasatsonu,bahar gibi önemli dönüm noktalarında diğer Anadolu köylerinde de görülen görenek, gelenekler ve adetler halen yaşatılmaktadır.Düğünler davul zurna, halaylar eşliğinde 3 gün sürer, sin-sin oyunları oynanır,düğün "okuntu" adı altında tüm köy halkına çocuklar aracılığı ile duyurulur. Grup halinde ev ev gezen ve ev halkını düğüne davet eden çocuklara bahsiş, şeker ve hediyeler verilir.Düğün evinin damına bayrak asılır, bayrak direğinin ucuna da bir elma konur.Bolluk ve mutluluk getirmesi dilenir.Hasat zamanı yardımlaşma çok olur.Orak ve harmanını erken kaldıran diğerlerine yardıma gider.Hasat sonunda yaşlı ninelerin yaptığı harmansonu böreği özellikle çocuklar tarafından dörtgözle beklenir.Her evin yeşillik adını verdikleri bostanları mevcut olup,sebzelerini kendileri yetiştirirler.Sebze yemeklerini odun ateşinde ve oldukça lezzetli yaparlar.Buğdaydan elde edilen düğü ile yapılan tereyağlı pasta, bat, sütlü çorba, hamurla sacda pişirilen yağlı, çökelekli, bazlama anaların elinden çok sevilir.Köyde genellikle buğday, mercimek, nohut, fiğ, arpa ekilmektedir.Hayvancılıkta mevcut olmakla birlikte ağırlıklı değildir.Köyün sağlıklı bir içme suyu şebekesi mevcut değildir.Sağlık ocağı ve ebe de yoktur.Bu konularda idareden yardım beklemektedirler.Köyde yaşayanlar ekilecek alanların çok verimli olmaması ve nüfus artışı ile birlikte ekilir nitelikteki tarlaların bölünmesi sonucunda zorlu bir yaşam mücadelesine girdiklerinden gençlerin çoğu büyük şehirlere göçetmişlerdir.
  Coğrafya

  Tokat iline 95 km, Zile ilçesine 28 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 100
  1997 100
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  -
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçükkozluca Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş