Küçükkızılca Köyü Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Küçükkızılca Köyü Merkez Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  küçükızılca köyü bilgileri - küçükızılca köyü tanıtım - küçükızılca köyü resimleri  Küçükkızılca, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  GEYGEL' ler Türkmen Ulusunun en büyük boyundan birisidir. TÜRKÇE den başka bir dil bilmedikleri, TOKAT yöresindeki Alevi Geygel Türkmenlerinin 25 ile 30 kelimelik bir gizli dillerinin bulunduğu kayıtlarda belirtilmektedir. Sünni kesim Gegel tabirinin Alevi manasına geldiğini, Tahtacıların Gegel kelimesini Türkmen değil manasında kullandıklarını, Osmanlıda Kiğil veya Çiğil diye de adlandırılan Gegeller Kaşgarlı Mahmut'un eselerinde Buhara ve Argo ülkesinde Çadırda yaşadıklarını bilahare göçler yoluyla Anaolunun değişik yörelerine yerleştiklerini görüyoruz. Köyün tamamı birbiriyle akraba olması lazım. O köyü ilk oluşturan ise ÇORUM Gökçepınar köyünden daha sonrada Cevizli Köyüne gelip yerleşen Mahmut DEMİRCİ'nin kızkardeşinin evlenerek bahsedilen köye yerleşmesi ve çoğalması neticesinde meydana gelmiştir. Mahmut DEMİRCİ'nin çocuklarının bu köyle irtibatları mevcuttur.
  Coğrafya

  Amasya merkezine 35 uzaklıktadır
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Birde koyde metorolojı uzmanı vardır adı memet namı deger Partalcı senın gozlerının ıcıne bakarak havanın yarın nasıl olacagını soyler gercı pek dogru cıktıgı soylenemez ama olsun
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 876
  2000 644
  1997 650
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon vardır cunku ben ınsaatında calıstım. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. sağlık evi var ama sağlık memuru yok. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak
  ;yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçükkızılca Köyü Merkez Forum Tarih
Küçükkızılca Köyü Tosya Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010
Küçükkızılca İlköğretim Okulu Merkez Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş