Küçükgeçit Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Küçükgeçit Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Küçükgeçit Köyü Aşkale- Küçükgeçit Köyü Hakkında Bilgiler - Küçükgeçit Köyü Resimleri

  Bilgiler
  Nüfus 253 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25520
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Aşkale
  Küçükgeçit, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  Köyün tarihi çok eski olup, eski isimlerinden biri Küçük İstanbul'dur. Köyün kalesinde eski mağaralar ve deniz canlılarına ait fosiller bulunmaktadır. Burada yaşayanların avcılıkla uğraştıkları söylenmektedir. Daha sonraki yıllarda Küçük Çağdarıç adı ile anılmıştır. En son yapılan köy adlarını değişikliğinde köyün adı Küçükgeçit olarak değiştirilmiştir. 24.Mart 2004 tarihinde meydana gelen depremle 8 kişi hayatını kaybetti. Köyün yeri değiştirildi ve Aşkale'ye 3 km uzaklıkta Cirit Meydanı'nda konut yaptırıldı.

  Kültür
  köyün ana dili dadaşcadır Köyün gelenek ve görenekleri Orta Asya'da yaşayan Türk boylarınınkine çok benzemektedir. Dini ve milli bayramlar Türk töresine uygun olarak kutlanır. Köy'e özgü en önemli yemekler ise; çullama, kelacoş, yoğurt çorbası, su böreği, kaz lokması, fetir (gugul), kadayıf sermesi, kadayıf dolması, yavan aş, tatar böreği, yumurta gayganası, kesme aşı gibi bir çok zengin yemek kültürü vardır. Ayrıca köy halkında avcılıkla ilgilenenler de mevcuttur.

  Coğrafya
  Erzurum iline 48 km,Aşkale İlçeşine 4 km'dir. Güneyinden Karasu Nehri, kuzeyinden Çağdarıç Çayı, doğusundan Serçeme Deresi akar. Bu sular köyün batısında birleşerek Fırat Nehri'nin bir kolu olan Karasuyu oluşturur. Köyün güneyinde Kaban sıra dağlarının üzerinde bulunan Kemerkaya Tepesi, Kuzeyinde Küçükgeçit Kalesi yer alır. Köyün yerleştiği alan suların birleştiği bir kavşak olduğu gibi, ulaşımda da aynı şey söz konusudur. Köyün içinden demiryolları, kuzeyinden ve güneyinden karayolları geçer. Ayrıca doğuyu batıya bağlayan havayolu köyün üzerinden geçmektedir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kar sınırı Erzurum'a göre azdır. Yaklaşık 100 veya 120 gün kar yerde kalmaktadır. Köy çok eskilerden bilinen Cirit Meydanı'nda kurulduğu için kışları çok soğuk geçmektedir. Aşkale'yle arasında 4 km olmasına karşın en az 10°C daha fazla soğuk olmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 253
  1997 239

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi eskisi kadar tarım ve hayvancılığa dayanmamaktadır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar azdır. Köyülerin fazla ekip biçeceği büyük arazisi yoktur. Köyde balıkçılık da yapılır. Köyde sanayi tesisi olarak ABS alçı ve STRAFOR fabrikası bulunmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Şu anki muhtar İsrafil Dönmez

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçükgeçit Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş