Küçükelmalı Köyü Pazaryeri Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Küçükelmalı Köyü Pazaryeri Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  küçükelmalı köyü bilgileri - küçükelmalı köyü tanıtım - küçük elmalı köyü resimleri


  Küçükelmalı, Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Küçükelmalı köyü 1850 li yıllarda konar göçer olarak Cami bölgesinin kuzeyine 7 ocak olarak kurulmuştur. 1870li yıllara kadar kışın Yalova-Karamürsel, yazın ise şimdiki köyümüze giderlerdi. Zamanın Bursa valisi Ahmet Vefik Paşa'nın emriyle 1876 da yerleşik hayata geçmişlerdir.

  Önce Söğüt'e bağlı olan köy 1927 yılında Bozüyük

  ilçesine bağlanmıştır. 1954 yılında da Pazaryeri ilçe olunca, Pazaryeri ilçesine bağlanmıştır. Önceleri Sağırelmalı olan adımız daha sonra Küçükelmalı olarak değiştirilmiştir.

  Oğuzların Bozok koluna bağlı 12 boydan kayı boyuna bağlı Karakeçili aşiretine bağlıdır. Bilindiği gibi II. Abdulhamit Alman imparatorluğuna Karakeçili aşiretini akrabaları olarak takdim etmiştir. Ertuğrul alayını Karakeçililerden oluşturmuştur. Bu olay çok manidardır.

  Nüfus

  Pazaryerinin 11 km batısında 950 rakım yüksekliğinde bir köydür. Önceleri 150 haneye kadar olan nüfus 1980li yıllardan sonra kente göçlerin başlamasıyla bugün 52 haneye düşmüştür. Bu hanelerin de çoğu 1-2 kişiden oluşmaktadır.

  Köyde 52, Bursa'da 150, Bozüyük'te 60, Eskişehir'de 20, İzmit'te 15, İstanbul'da 55 hane olmak üzere, toplamda 352 hae olmuştur. Canlı nüfusumuzda 1350 civarındadır.

  Batısı ormanla kaplı, doğusu ve kuzeyinde 4000 dekar ekili alanlarımız vardır. Bunun 1700 dekarı sulu tarım yapılır. 2300 dekarı kuru arazidir. Sulu tarımın etkisiyle yıllık 150 dekar şerbetçiotunda 120 ton rekolteyle Pazaryerinden sonra ikinci üretici konumundadır. Buda 300.000 ytl bir girdi sağlar.

  Tarım- Hayvancılık

  150 dekar boncuk ayşe ve oturak fasulye de son yıllarda yükselen değer olarak ekonomimize önemli girdi sağlamaktadır. 80 dekar da araka ekilidir. Bütün bu ürünleri sağlayan iki sulama kanalı mevcuttur. Köyümüzde en az tahıl üretimi yapılmaktadır.

  Ne gariptir ki Yörük köyü olmasında rağmen hayvancılık çevre köylere göre daha azdır. 8-10 hanede büyükbaş, 2 hanede küçükbaş hayvan vardır.

  Çalışanlarımız

  Köyümüz eğitim alanında da ilerlemiştir. 5 emekli, 37 faal çalışanı, 15 okuyanla 57 eğitim camiasına hizmet eden öğretmenleri, 7 mühendisi, 20 hemşire ve sağlık çalışanı, 4 avukatı, 5 astsubay, biri tabip 4 subay, biri emniyet amiri 4 polisi bulunan köylülerimizin, devlet kadrolarında ve Gençlik spor il kurumundaki çalışanları ise 11 kişidir. 3 emekli imamı ise yurdun çeşitli yerlerinde görev yapmışlar, yapmaktadırlar.

  Turizm

  Spor kompleksi, izci evi ve geniş bir mesire alanımız vardır. Kompleks içinde tenis kortu ve çim saha mevcuttur. Mesire alanımızın etrafını çeviren 3 km'lik yürüyüş parkıyla yurtiçi turizme hizmet etmektedir.


  Kültür

  köyün ünlü yemegi eksili corbadır oyun havası cifttelli

  kültürüde yörük hayatınla bagdasmaktadır

  köyün önceki ismi yukarıda SAĞIRELMALI olarak belirtilmiş, aslı ELMALISAGİR'dır. SAGİR : KÜÇÜK demektir.
  Coğrafya

  Bilecik iline 38 km, Pazaryeri ilçesine 10 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 549
  1997 252
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:383 62 48
  Cep Telefonu:0 532 430 19 12
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçükelmalı Köyü Pazaryeri Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş