Küçük Sakarca Kazı koruma amaçlı takipe alındı

'Kuşlar' forumunda Siraç tarafından 1 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Küçük Sakarca Kazı koruma amaçlı takipe alındı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Küçük Sakarca Kazı koruma amaçlı takipe alındı

  İsveç ve Almanya'nın Türkiye'ye göç etmesini engellemeye çalıştığı "küçük sakarca kazı" türünün korunması amacıyla Türkiye'nin de katıldığı uluslararası bir çalışma başlatıldığı bildirildi.

  [​IMG]


  Doğa Derneği Tür Araştırma Sorumlusu Ferdi Akarsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki 4 önemli kuş yolundan 2'sinin Türkiye'den geçtiğini söyledi.

  Her yıl Türkiye üzerinden 500 bine yakın göçmen kuşun bu yolu takip ederek konaklayacakları veya üreyecekleri noktalara ulaştığını belirten Akarsu, bazı türlerin de kışı geçirmek üzere Türkiye'deki sulak alanlarda kaldığını ifade etti.

  Akarsu, sayısal verilere göre, yeryüzünde 100 milyardan fazla kuşun yaşadığı ve 10 milyar kuşun da farklı zamanlarda yer değiştirdiklerinin tahmin edildiğini belirterek, "Nesli tehlike altında olan küçük sakarca kazı da yer değiştiren türler arasında bulunuyor" dedi.

  Küçük sakarca kazının korunması amacıyla uluslararası ölçekli çalışma başlatıldığını anlatan Akarsu, şöyle konuştu:

  "Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Norveç, Estonya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Ukrayna gibi ülkelerdeki bazı kurumlar, bu türün korunması amacıyla iş birliğine gitti. Bir süre önce de Yunanistan'ın Rodopoli kasabasında türün, Güneydoğu Avrupa'da korunmasına yönelik çalıştay gerçekleştirildi. Bu etkinliğe Türkiye'den Doğa Derneği katılırken, diğer Avrupa ülkelerindeki bazı üniversitelerden bilim adamları, kamu kuruluşları ve doğa koruma derneklerinin temsilcileri hazır bulundu. Hedef, bu türün uluslararası iş birliğiyle korunmasını sağlamak."

  Türkiye'de en son 2004'te görüldü

  Ferdi Akarsu, Avrupa ölçeğinde nesli tehlike altında olan bir kaz türü olan küçük sakarcanın Türkiye'den de gözlem kayıtlarının bulunduğunu söyledi.

  Göç esnasındaki gözlemin yanı sıra, Meriç Deltası'nın küçük sakarca kazı için önemli kışlama alanı konumunda olduğunu belirten Akarsu, Türkiye'de en son 2004 yılında Muş yakınındaki Haçlı Gölü'nde görülen bu kuş türünü bu kış sayımında yeniden gözlemleme umudu taşıdıklarını bildirdi.

  Akarsu, Avrupa ülkelerinde bu türün sayısının belirlenmesine çalışıldığını ifade ederek, "Bazılarına takılan çiplerle bu kuşların Doğu
  Anadolu Bölgesi'nden geçtiği belirlendi. Yapacağımız kış sayımında bu türle karşılaşmamız bizi heyecanlandıracak" diye konuştu.
  Ferdi Akarsu, sulak alanların kurutulması ve avcılığın bu türü tehdit eden en büyük sorunlar olduğunu kaydetti.

  Türkiye'ye gelmelerini engellemeye çalışıyorlar

  Nesli tükenmekte olan ve daha önce İsveçliler tarafından Türkiye’ye göçü engellenen “Küçük Sakarca” kazını (Anser erythropus) Almanlar tarafından da yönlendirilmeye çalışılıyor.

  Milliyet gazetesinden Önay Yılmaz'ın yaptığı habere göre, Dünyaca ünlü kuş bilimci ABD’nin Stanford Üniversitesi’nde görevli Dr. Çağan Şekercioğlu, Küçük Sakarca kazının neslinin tehlikede olduğunu, dünyadaki nüfusunun 20-25 bin civarında bulunduğunu belirtti.

  Şekercioğlu, “Sakarca kazı en çok avlanan kaz olduğu için, arada Küçük Sakarcalar da vuruluyor. Küçük Sakarca kazılarının sayısı, son 10 yılda yüzde 30-49 arasında azaldı. Bunun en büyük nedeni, kışlama alanındaki yasak avcılık” dedi.

  Şekercioğlu, İsveçlilerin 1981 yılında kaçak avcılık yüzünden Küçük Sakarca kazının, Türkiye ve Yunanistan’ın arasındaki Meriç Deltası’na göç etmesini engellediklerini söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçük Sakarca Kazı Forum Tarih
Küçük Sakarca Kazı - Küçük Sakarca Kazı Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 1 Nisan 2009
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Osmanlı küçük bir beylikten nasıl büyük bir devlet haline gelmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Küçük Kemancı Özeti Kısa Kitap, Resim ve Dergi 16 Şubat 2014
Küçük Kemancı kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 16 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş