Küçük Prens Karekteri - Hayali Karakterler

'Masal Kahramanları' forumunda SeLeN tarafından 5 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Küçük Prens Karekteri - Hayali Karakterler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Küçük Prens Hayali Karakterler - Küçük Prens Karakter - Hayali Karakter - Küçük Prens Hayali Karakter - Küçük Prens Kimdir - Küçük Prens Hakkında  Küçük Prens (Fransızca le petit prince), Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry'nin en ünlü romanı. 1943'te yayımlanmıştır. Roman New York'ta bir otel odasında yazılmıştır. Kitapta Exupéry'nin çizimleri de bulunur.

  Basit bir çocuk kitabı gibi görünen ama aslında yaşam, sevgi ve aşk hakkında derin anlamlar içeren Küçük Prens'te bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü'ne düşen pilotun Küçük Prens'le karşılaşması ile başlayan kitapta Küçük Prens'in ağzından Saint-Exupéry, insanların hatalarını ve aptallıklarını, büyüdükleri zaman unuttukları basit çocuk bakışını vurgular.

  Kitapta Küçük Prens'in yaşadığı asteroidi (B612)1909 yılında bulan bir Türk astronomdur. Hatta bu astronom asteroidi Uluslararası Astronomi Kongresi'nde anlatır. Fakat fesli kafası ve doğulu giysilerinden dolayı kimse onu dinlemez, ama bir Türk diktatörün kıyafet devrimi yapıp herkesi Avrupalı gibi giyinmeye zorlamasından sonra aynı astronom bu defa modern kıyafetlerle kongreye katılır ve herkes ikna olur.

  Mustafa Kemal Atatürk'ü bir diktatör ve yanlış yolda olarak tanıtan bu satırlar yüzünden uzun yıllar Türk okuyucusu kitabı sansürlü okudu. Yine bu yüzden kitap, eleştirilere maruz kalabileceği gerekçesiyle 2005 yılında ilköğretim öğrencilerine önerilmek üzere hazırlanmış olan 100 Temel Eser en çok okunan kitap olmasına rağmen yine de çıkarıldı.

  Orjinal metinde diktatör olarak geçen kelime, türkçe çevirisinde "lider-önder" vb şeklinde değiştirilmiştir. Sadece birkaç yayınevi orjinal metini olduğu gibi yayınlamaya devam etmişlerdir.

  Dünya çapında çok okunan ve çok sevilen bu kitabın yazarı Saint Exupéry, kitabı yazdıktan altı yıl sonra Le Petit Prince adlı bir uçakla keşif uçuşu yaparken Akdeniz üzerinde kaybolur ve bir daha kendisinden haber alınamaz. Fransa'da çok sevilen Küçük Prens'in resmi 50 franklık banknotların üzerine basılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçük Prens Karekteri Forum Tarih
Küçük Prenses ve Kardelen Kitabı - Seza K.Aksoy Kitap, Resim ve Dergi 19 Şubat 2011
Küçük Prenses Sarah Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 21 Aralık 2010
Küçük Prenseslere Anlatımlı Örgü Elbiseler - Örgü Elbiseler El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 10 Mayıs 2010
Küçük prenseslere özel kombin(: Populer markalar & Moda 24 Mart 2009
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş