Küçük Mekanlar İçin Çözüm Önerileri

'Dekorasyon' forumunda Dine tarafından 31 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Küçük Mekanlar İçin Çözüm Önerileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eviniz küçük olabilir. Önemli olan alandan kazanmak[​IMG] var olan mekanı fonksiyonel hale getirmek ve bunu yaparken de yaratıcı olmak.

  Küçük ilüzyonlarla daha geniş[​IMG] kullanışlı ve güzel bir ev yaratmanız için 9 öneri...

  İki fonksiyonu birleştirin
  Yaşam alanınız küçükse[​IMG] mevcut hacimden maksimum fayda sağlayacak şekilde hareket etmeniz gerekir. Bazalı yataklar[​IMG] yatak olarak da kullanılabilecek kanepeler[​IMG] sehpa fonksiyonunu da yükleyebileceğiniz bir yemek masası işinizi kolaylaştırabilir. Mekanları birbirinden ayırırken tül perdeler ve iki tarafı da kullanılabilecek raf sistemleri kullanabilirsiniz.

  Yansımalar

  Aynalar[​IMG] ayna paneller ve metalik parçalarla mekanı olduğundan büyük gösterebilirsiniz. Açıklık bir alana bakan bir pencere ya da kapı girişi gibi stratejik bir noktayı görecek şekilde yerleştirildiğinde bir ayna[​IMG] mekana tahmin edildiğinden çok daha fazla şey katar.

  Aydınlatma

  Küçük bir mekan için en önemli olan şey ışıktır. Endirekt aydınlatmalar[​IMG] mekanı olduğundan daha ferah göstermeye yardımcı olur. Ek aydınlatma kullanmadan bu masa lambası ya da lambaderler ile çok ışık elde edilebilir. Duvarda birbirine mesafeli ve gizlenmiş halojen lambalar kullanılabilir[​IMG] güzel bir perde ya da bir sanat eseri ışıklandırılabilir.

  Her şey orada

  Sizin için önemli olan ufak aksesuarlarla evinize kişilik katabilirsiniz. Buradaki önemli nokta da sayı olarak çok abartmadan[​IMG] birkaç değerli aksesuarın dönüşümlü olarak yerini değiştirmektir. Böylece küçük bir mekanı sıkıcı ve tekdüze bîr yer olmaktan kurtarabilirsiniz.

  Bir masa yeter

  Evinizde büyükçe bir orta sehpanız varsa[​IMG] onu bir yemek masası ve hatta dostlarınızı ağırlayacağınız bir partide kokteyl masası olarak kullanabilirsiniz. Bir duvarınızı raflara ayırarak buraya dekoratif objeler yerleştirebilir[​IMG] fazlalıkları kutularda saklayabilirsiniz. Biraz genişçe bir masayı hem çalışma masası hem de boşluklarında size ilham veren objeler sergilediğiniz bir alan olarak kullanabilirsiniz.

  Az ve öz
  Küçük mekanlarda çarpıcı bir eşya ile dikkati bir noktaya çekebilirsiniz. Köşeye koyduğunuz yuvarlak bir masa ya da büyük bir tablo ile mekanı olduğundan büyük gösterebilirsiniz. Buradaki kilit nokta eşyanın tarzı değil mekana oranıdır[​IMG] Küçük bir mekan için[​IMG] küçük ve çok miktarda eşya yerine az sayıda ve büyük ebatta mobilya seçerek mekana daha ferah bir görüntü kazandırabilirsiniz.

  Koyu renkten korkmayın
  Koyu renklerin bîr mekanı olduğundan da küçük göstermesi ¤¤¤i pek de doğru değildir aslında. Bir odayı küçük gösteren renklerin koyuluğu değil kullanılan renklerin birbirine olan kontrastıdır[​IMG] örneğin koyu renk parkelerden[​IMG] açık renk duvarlara geçişteki kontrast[​IMG] bu hissi verebilir. Mekanda koyu renk kullanılacaksa bile renkler arasındaki uçurumun çok olmamasına dikkat etmekte fayda var.

  Olduğundan büyük göstermek istediğiniz mekanlarda mümkün olduğunca açık ve birbiriyle uyumlu renkler kullanın. Özelikle banyo gibi mekanlarda karoların diyagonal döşenmesi[​IMG] mekanda genişlik hissi yaratacaktır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçük Mekanlar İçin Forum Tarih
Küçük Mekanlara Kullanışlı Ürünler Dekorasyon 24 Nisan 2010
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Osmanlı küçük bir beylikten nasıl büyük bir devlet haline gelmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Küçük Kemancı Özeti Kısa Kitap, Resim ve Dergi 16 Şubat 2014
Küçük Kemancı kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 16 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş