Küçük Güzeldir Kitabı - E. F. Schumacher

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda DeMSaL tarafından 1 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Küçük Güzeldir Kitabı - E. F. Schumacher konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  E. F. Schumacher Küçük Güzeldir kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Küçük Güzeldir
  ( Önceliği İnsana Veren Bir Ekonomi Anlayışı )
  E. F. Schumacher

  Varlık Yayınları
  Kişisel Gelişim
  Genel
  Fiyatı : 15,00 TL
  Temmuz 2010,
  232 sayfa,
  ISBN: 9789754343809


  Kitap hakkında

  Dr. Schumacher, 1950 ile 1970 yılları arasında İngiliz hükümetine bağlı Ulusal Kömür Kurulu'nun Ekonomik Danışmanı, kalkınan ülkeler için Orta Teknoloji kavramını ilk ortaya atan kişi ve Londra' daki Orta Teknoloji Geliştirme Grubu'nun Kurucusu ve Başkanı olarak dünyaca tanındı. Almanya'da doğmuş olan ekonomist, 1930 yılında Rhodes bursuyla geldiği Oxford - New College'de ekonomi öğrenimi yaptı, 22 yaşında Columbia Üniversitesi'nde ekonomi okuttu.

  Pratik deneyimler olmadan kuramcılık hoşuna gitmediğinden iş hayatına atıldı, çiftçilik ve gazetecilikle meşgul oldu. Kırsal kalkınma sorunları üzerine (Budist ekonomi kavramını geliştirdiği) Burma, Zambia gibi birçok üçüncü dünya ülkesine danışmanlık yaptı. Gençliğinde ateist olan Dr. Schumacher, sonraları maddeci, kapitalist moderniteyi reddetmesiyle birlikte dinle ilgilenmeye başladı.1977'de ölmeden önce son olarak “küçük güzeldir” fikrinin daha felsefi/dini bir çerçevede işlendiği A Guide For The Perplexed (Zihni Karışıklar İçin Bir Rehber) adlı bir kitap yayımladı.

  New York Public Library'nin “20.Yüzyılın Kitapları” ve Times Literary Supplement'in “savaş sonrası yayımlanmış en etkili 100 kitap” listelerinde yer alan Küçük Güzeldir; insanoğlunun modern çağda kâr ve sınırsız ilerleme peşinde koşmasının bireyi yabancılaştıran dev örgütlere ve artan bir uzmanlaşmaya; dolayısıyla ekonomik kaynak israfına, çevre kirlenmesine ve insanlık dışı çalışma koşullarına neden olduğunu ileri sürüyor.

  Malın değil, kişinin üzerinde duran bu ekonomi anlayışı; insanın sermayenin kölesi olması yerine, sermayenin insana hizmet edeceği bir (kapitalizm-sonrası) dünyaya giden yolu gösteriyor. 1973 yılında yayımlanan bu kitap, ardı ardına ekonomik krizlerin, çevre felaketlerinin yaşandığı bir 40 yıllık sürecin ardından, eskisinden daha da güncel ve önemli bir esin kaynağı olmayı sürdürüyor.

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçük Güzeldir Kitabı Forum Tarih
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Osmanlı küçük bir beylikten nasıl büyük bir devlet haline gelmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Küçük Kemancı Özeti Kısa Kitap, Resim ve Dergi 16 Şubat 2014
Küçük Kemancı kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 16 Şubat 2014
Maddenin en küçük parçacığına hangi yöntemlerle ulaşabiliriz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş