Küçük Dona Köyü Alaca Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Küçük Dona Köyü Alaca Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Küçük Dona Köyü Alaca - Küçük Dona KöyüHakkında Bilgiler - Küçük Dona Köyü Resimleri

  Bilgiler

  Nüfus 309 (2000)
  Nüfus Yoğunluğu genelde cami altı mahallesinde mevcuttur/km²
  Rakım 1050 metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19600
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Alaca


  Tarihi

  Küçük Dona köyü, eski bir yerleşim merkezidir. Yerleşim tarihi bilindiği kadarıyla Cilalı Taş Devri'ne dayanmaktadır. Beraberinde Zindan ve Pazargediği mevkiinde bulunan tarihî eserler M.Ö.'de Galatların burada yerleşkesi olduğunu kanıtlamaktadır. Ne yazık ki bazı tarihî eser yağmacıları, çoğu tarihî eseri tahrip etmişlerdir. Köyün güneybatısında bulunan Zindan mevkindeki mağaralar, köyün M.Ö.'sindeki tarihine ışık tutmaktadır. Köyün bir tarihî kısmı da Yazılar Höyük bölgesidir. Burada bulunan bir çok eser ise Hitit dönemini yansıtmaktadır. Yine köyün kuzeybatısında bulunan Kapaklı mevkii de, burada belirli Galat yerleşkelerinin olduğuna işaret eder. Köy şu anki yerine 16. yüzyıllarda oturmuştur. 18. yüzyıl başlarında, Malatya, Erzurum, Adana ve Tokat'tan aldığı göçlerle şu anki halini almıştır. Gedik oğullar, Dep oğulları, Kara oğulları, Verdi oğulları, Aldı oğulları, ilk yerleşen ailelerdir. Bunları müteakiben 93 Harbi ile buraya göç eden Kapusuz oğulları, Köşkerler, Dana başlar, Kurt ömerler ve Demirciler'dir. Köy, 20. yüzyıl başlarına kadar Osmanlı'nın bir müdürlüğü idi. 1879 Osmanlı arşivlerine göre, kayıtlarda müdür Hüseyin bey'e ulaşılmıştır.

  Müdürlüğün kuruluş amaçları sırası ile

  Kendisine bağlı bulunan köylerin denetimi
  Bünyesinde bulunan kişi yerleşke ve genel bilgilerinden devleti haberdar etmek
  Adli askeri ve ekonomik faliyetlerde bağlı olduğu bölgeyi haberdar etmek
  Asker sevkiyatında birdiğer noktaya kadar sevk halindeki birliklerin barınma gıda konaklama ihtiyaçlarını karşılamak
  Balkan 93 Harbi, I. Dünya Savaşı, İstiklal Harbi, Kore Savaşı, Kıbrıs Savaşı ve en son olarak PKK ile mücadelede çok sayıda şehit vermiş bir yerleşkedir. Bilinen tarih olarak, köyde mollalar, eğtim araştırma kültür ve öğretim faliyetlerine en son belletmen Molla Mustafa'nın vefatına kadar devam etmiştir (1952). Köyün belletmenlerinden Molla Ahmet(1), Molla Ali(3), Molla Hasan(2), Molla Hüseyin(1), Molla Mustafa(1); beraberlerinde fıkıh, hadis, tefsir, tercüme vb. bilgilerin yanısıra pekçok Kuran hafızı da yetiştirmişlerdir. Bu eğitimler genellikle köy odalarında veya şu anki köy kahvesinin olduğu yerde bulunan yatılı ve günlük ortalama 40-45 talebenin eğitim aldığı dersliklerde yapılırdı. [1]

  Kültür

  Küçük Dona köyünün esasa uygun gelenek ve görenekleri, en son aldığı göçlerle birlikte 1980'den bu yana şehirlere iş ve eğitim amaçlı giden vatandaşlarının getirdiği şehir kültürünün de etkisi ile mozaik bir köy-şehir kültürü olarak şimdiki halini almıştır.

  Coğrafya

  Çorum iline 73 Km, Alaca ilçesine 33 Km. uzaklıktadır. 28.000 m2 yüzölçümüne sahiptir. Doğusunda "Kuyu", güneydoğusunda "Kösürelik", güneybatısında "Büyük Dona", batısında "Kürkçü", kuzeybatısında "Sancı", kuzeyinde ise "Baydiğin" kasabaları bulunmaktadır. Doğu ve kuzeybatısında tarıma elverişli yüzeyler olmamakla beraber, buralar hayvancılığa elverişli meralardır. Bu kısımlar koruluk ve doğal mesire alanlarıdır.

  Zindan mevkiinde bulunan mağara ve inler, doğal ve yapay olup görülmeye değer özellik taşımaktadırlar. Yazı, Öteyüz, Alanlar, Çal, Kürkçü yolu, Acı yolun ardı, Arpalıklar, Kiremitli, Bozarmut mevkilerinde tarım ve bağcılık faliyetleri bilinçsiz bir tarımcılk esasında devam etmektedir. Yazı ve Çal mevkiindeki toprağın verimlilik kalitesinin hâlâ farkına varılamamıştır. Yakın zamana kadar yer altı su kaynakları yönünden zengin olan yerleşke, bilinçsiz tarım ve küresel kuraklık sebebi ile yavaş yavaş kaybolmaktadır. Alanlar, Kapaklı, Pamukçal, Zindan, Bahçeler, bilnen mesire yerleridir.


  İklim

  Köyün iklimi, köyün kültürel ve sosyal yapısı gibi İç Anadolu'nun karasal ve Karadeniz'in ılıman iklimi sentezinden oluşmaktadır. Yaz mevsiminde kuraklık, ılıman Karadeniz iklimi ile kolayca görülebilirken; kışları merkezde yine Anadolu'nun sert kışı ile karşılaşılırken, Zindan mevkiindeki subtropikal bir iklim şaşırtıcıdır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 285
  2000 309
  1997 382

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde bilinçli bir tarımcılık yoktur. Buğday, nohut, mercimek, soğan, fasulye, bakla, üzüm, elma yetiştirilmekte; pekmez, yoğurt, süt üretilmekte; büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  T.C Kayıtlarında bilinen en uzun süre muhtarlık yapan kişi Durak Doğan olarak bilinmektedir.


  2004 -

  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vekanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçük Dona Köyü Forum Tarih
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Osmanlı küçük bir beylikten nasıl büyük bir devlet haline gelmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Küçük Kemancı Özeti Kısa Kitap, Resim ve Dergi 16 Şubat 2014
Küçük Kemancı kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 16 Şubat 2014
Maddenin en küçük parçacığına hangi yöntemlerle ulaşabiliriz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş