Küçükçamurlu Köyü Göksun Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Küçükçamurlu Köyü Göksun Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Küçükçamurlu Köyü Göksun - Küçükçamurlu Köyü resimleri - Küçükçamurlu Köyü hakkında - Küçükçamurlu Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: GÖKSUN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Ömer KENGER


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 742 10 33

  Küçükçamurlu, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Osmanlı devletinin IX.yy.da isyan halinde olan aşiretlerin iskanı ve Çukurova'da huzurun yeniden temini için tertiplediği Cevdet Paşa komutasındaki Fırka-i İslahiye'nin reform çalışmaları sırasında; Toroslar ile Çukurova arasında göçebe yaşayan Türkmenler iskana mecbur edilmiştir. Patişah Abdulhamit'in reformun bir halkası olarak müslümanların mülkiyet haklarının önemli olduğu düşüncesinden hareketle bölgede tapu dağıtmaya başlamıştır. Genellikle Rumi 1288(Miladi-1872) tarihini taşıyan bu tapu çalışmaları sırasında yaylalarda iskana mecbur bırakılan bir çok Türkmen aşireti (avşar, farsak gibi) Çukurova'daki yerleşkelerini kaybetmişlerdir. Bu siyasi etkinin yanında özellikle Osmanlı'nın Mısır'dan çiftçiliği ve yerleşik hayatı Türkmenlere öğretmesi için getirdiği Fellah'ların başlattığı çeltik tarımı dolayısıyla oluşan sıtma hastalığı halkın yaylalarda yerleşik hale gelmesine neden olmuştur.

  Tarihi bu gelişmelerin yaşandığı sırada Kadirli Vayvaylı köyü ile Saimbeyli Çamurlu (Mazgaç, Meryemçil) yaylaları arasında göçebe yaşayan ailemiz bu yaylalarda yerleşik hayata geçmiştir. Hüseyin Ağa ve Sarı Kâa Çamurlu köyünü, kardeşlerine karşı çıkan Hacıkodal lakaplı Mehmet Ağa ise daha uzak bölgeye gönderilerek Hacıkodal köyünü kurmuştur. Bu köylere daha sonra daha sonra Kadirli Vayvaylı, İlbistanlı, Osmaniye Hemite(Göğceli) ve Göksun, Kahramanmaraş'tan gelen diğer aileleler katılmışlardır. Devam eden iskan reformu sırasında yurt arayan Alevi aşiretleri de bölgeye gönderilmiş ve kardeşlerine karşı çıkan Mehmet Ağa tarafından iskan edilmiştir.

  Sınırlı hane sayısı ile geniş topraklara yayılan "içtoroslar" yöresine Yönetim tarafından 19. Yüzyılın ikinci yarısında("93 Harbi" olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra) Kuzey Kafkasya'dan gelen Çerkezler ve Çeçenler yerleştirilmiştir. Toprak paylaşımı ve benzeri sorunlar nedeniyle önce Alevilerle çekişmesi ve çatışkısı yaşanırken bu daha sonra zaman zaman Çerkezlerle yaşanır olmuştur. Bunun neticesinde yerleştikleri alanı (Büyükçamurlu) nüfusu daha çok olan Çerkezlere bırakmak zorunda kalan Türkler biraz daha güneye kayarak Küçükçamurlu köyünü kurmuşlardır. Bu köyde yerleşik hayata geçmelerine rağmen Çukurova(Kadirli)'dan bağlantılarını koparmamışlar, halen iki bölge arasında yaylacılık devam etmektedir.

  1956 yılında coğrafi koşullar nedeniyle bu köyler (Küçükçamurlu, Büyükçamurlu ve Hacıkodal) Saimbeyli'den idari olarak ayrılarak Göksun'a bağlanmıştır. Mazgaç, Meryemçil ve Kersen yaylalarını bölgenin rağmet gören yaylacılık alanlarıdır. Bölgenin Çerkezler ve Kürtler dışındaki Türkmen yapısı Avşar ve Varsaklar ile Maraş'tan gelen ve Dulkadiroğullarından olduğu düşünülen topluluklardan oluşmaktadır. Yörenin aileleri Saimbeyli, Sarız Yalak ve Kadirli bölgesindeki birçok toplulukla evlilik yapmıştır. Ancak Yörükler'e has halan dışardan kız alıp verme adetinin pek olmadığı bu sosyal yapının şimdiye kadar belirli bir silsilede geldiği düşünülmektedir.

  Kültür

  Halk geleneklerine göre yöremizde,ORTA ASYA'dan(Yani türklerin ana yudundan)beri has türk olmalarından ve islamiyete bağlı kuralları ile derin ailevi bağlara sadık kalarak aile içi ve akrabalık kuralları ile komşu haklarını tümüyle kendilerine avdet edip sadık dost ilişkilerini devam ettirmektedirler. Bulgur pilavı ile bir baş kuru soğanı , birde yanında yayık ayranı sofrada bulunursa değme keyfine. Düğünlerde meydana yakılan alevli ateş etrafında toplanan köy halkı birde sin sin oyununa tutuşursa işte o zanan düğünümüzün tadına bak.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 117 km, Göksun ilçesine 26 km uzaklıktadır.yolu asfalt köyün girişi yaklaşık 3 km steplize yoldur

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 379
  1997 508

  Ekonomi

  KÜÇÜKÇAMURLU İNSANLARININ GEÇİM SERÜVENİ


  Küçükçamurlu köyünün kurulması itibari ile ilk olarak geçim kaynağı Orta Asya'dan süre gelen Hayvancılık ve yerleşik hayata geçmeleri itibari ile Tarım ve Orman kaynaklarından ayrıcada Bahçecilikten geçimlerini sağlamaktadır.

  HAYVANCILIK = Geçmiş yılların en gözdesi olan Küçükbaş Hayvancılık ve Büyükbaş Hayvancılık diye ayırt ede biliriz..Eski yıllara rağmen Küçükbaş Hayvancılığa rağbet gösterilmemektedir, bunun aksine çok sayıda olmasa da her evin olmazsa olmazı Büyükbaş Hayvancılığa rağbet gösterilmektedir. Özellikle 2006 yılı sonrasında ORKÖY

  Kredisi ile Köydeki Büyükbaş Hayvan sayısı oldukça artmıştır.

  İnsanlar Hayvanlardan elde ettikleri Sütlerin fazlasını yardım amaçlı komşularına dağıtmaktadırlar ve yine elinde ihtiyaçtan fazla Süt olanlar genellikle yaz aylarında Gebenden gelen mandıra işletmecilerine çok cüzi bir ücret karşılığı satmaktadırlar.


  Küçükbaş Hayvancılığa baktığımızda Köyün belli aileleri bu işle uğraşmaktadır.

  Küçükbaş hayvancılığa rağbet olmamasının sebebini değerlendirecek olursak bakım zorluğu ve Göçebe hayat isteyen bir hayvancılıktır, Göçebe yaşamayıp ta Köyde Küçükbaş Hayvancılık yapmaya kalkışmış olursak Köyün çevresindeki arazilerin tümü tarımla değerlendirildiği için boş arazi olmaksızın tarım ürünlerine zararı da söz konusudur.

  TARIMI = Küçükçamurlu Köyünde Tarım faktörünü ele aldığımızda iklim gereği araziler tek seferlik bir ekime maruz kalmaktadır. Bu Köyde ne ekilip biçiliyor? dersek.

  1 = Buğday 2 = Arpa 3 = Nohut

  Başlıca ekilenlerin en başta gelenlerindendir ayrıca hayvanlar için Yonca ve Fiğ de ekilmekte ve doğadan ot biçimi yapılmaktadır. Ve bunların hasadını düşünecek olursak hepsi bir birini takiben hasıl edilmektedir.

  BAHÇECİLİK = Bahçeciliği ele alırsak köylü yaz sezonunda nerdeyse sebzeye ve meyveye hiç para vermemektedir hatta lahana gibi bozulmayacak ürünleri kış için stok yapmaktadırlar ve diğer meyve türlerin de reçel gibi değişik kendi el ürünlerini yaparak kışa hazırlamaktadırlar...

  1 = Fasulye 2 = Meke (mısır,darı)

  3 = Patetes 4 = Domates 5 = Biber 6 =Lahana 7= Salatalık 8 = Maydonaz

  Bahçeciliğin diğer dalına bakacak olursak,

  1 = Çilek 2 = Kiraz 3 = Elma 4=Erik 5=Armut 6=Ceviz 7= Fındık

  Fındık yetiştiriciliği için yeni yeni fındık çeşitleri denenmektedir ve Küçükçamurlu Köyünde Ağaç yetiştiriciliğinde Ceviz ve Kiraz en rağbet görenlerden özellikle Kiraz Köyün vazgeçilmez bir sembolü olmuştur, sitemizin isim logosundan da belli olduğu gibi.

  Kısaca köylü bahçecilik yaparak kendi yetiştirdiği doğal ürünleri kullanarak hem ekonomik hem de sağlık açısından kazanç sağlamaktadır.

  ORMAN GELİRİ = Orman gelirini ele aldığımızda ise Köyün orman köyü olmasından dolayı yıllardır yetişmiş Ormanların Orman Bakanlığının izni ile Göksun Orman Dairesinin ve Büyükçamurlu Şefliğinin denetiminde her yıl farklı Bölgelerde Kesim yapılarak Ağaçlar tomruk haline getirildikten sonra Bölge Şefliğinin denetiminde ölçüm yapılarak belirli boylarda Ağacın Kalitesine göre kesilir ve hazırlanan Tomruklar Traktörü olan köylüler tarafından Taşoluk Kasabası Orman Deposuna kaldırılmaktadır.

  Yıkım-Yapım, Sürütme (toplama), Taşıma olmak üzere üç dört tarifede ücret ödemesi yapılır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğildir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Küçükçamurlu Köyü Göksun Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş