Köyde yaşamanın yararları nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 1 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Köyde yaşamanın yararları nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  köy yaşamının yararları

  Köy ortamında yaşamanın hayat kalitesini ve sağlık açısından önemli rol üstlenmektedir. Köyde yaşayan insanlar bir çok ürünü doğadan almakta fiziksel veya kimyasal etkilere mağdur bırakılmamaktadır. Yaşatınız da insanlar dahil olmak üzere hoşgörü ve saygı içerisinde görülmektedir.

  Köyde yaşayan insanlar meyve ve sebze ihtiyaçlarını doğal olarak karşılamaktadır.
  İnsanlar birbirlerine karşı hoşgörülü ve saygılı olarak davranmaktadır.
  Şehir stresinden kurtulup sakin rahat kafaya sahip olunabilir sağlığa etkisi olmaktadır.
  Gürültü kirliliğinden uzak kalırsınız bu da sizin sosyal hayatınızı ve psikolojinizi etkiler.
  Şehirlerde fabrika, sanayi, arabaların gelişmesi sonucunda hava kirliliği sağlığı büyük oranda etkilemektedir.
  Temiz havadan faydalanılır ciğerlerin sağlıklı olup dinç olunmasını sağlamaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2015

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Aradığınız cevap konu içinde mevcuttur.
  Konuyu dikkatlice okursanız köy hayatının yararlarını görebilirsiniz.
  Şehir ve Köy hayatı arasındaki farklar
  Şehir hayatı; her gün binlerce insanın içine girdiği ve çoğunlukla iş,eğitim vb. konular yüzünden geçiş yaptıkları hayat türüdür. Köy hayatından farklı olarak şehir hayatı; iş geleceği, eğitim ve sosyal ihtiyaçlar bakımından daha gelişmiş olup bu tür olanlarda gelişim sağlamış ve kişilerin ihtiyaçlarına yeterlilik sağlayabilecek durumdadır.


  Fakat bazı konularda köy hayatının da şehir hayatına göre olumlu yönlerini görmek mümkündür. Bunlarda ilk olarak çocuk gelişimi olarak alabiliriz. Okul yaşına gelmemiş bir çocuğun doğa sevgisi, hayvan sevgisi ve bir çok konuda doğayla iç içe büyümeleri için köy hayatının olumlu yeri olduğu herkesçe bilinmektedir. İkinci olarak yenilen besinlerdeki tazelik ve hormon bakımından köy hayatı yaşayan insanların bu konuda daha şanslı olduklarını söyleyebiliriz. İstatistiklerde şunu gösteriyor ki köyde yaşayıp doğal(Organik) beslenen bir kişinin şehir insanına nazaran daha uzun süre yaşıyor.

  Lakin şu da bir gerçektir ki insanlar yaşamları boyunca paraya ihtiyaç duymuşlardır ve duyacaklardır. Köyde yaşayan bir insana gelir getirebilecek yerler belli başlıdır. Bunların başlıcaları hayvancılık ve tarımdır. Fakat şehir hayatında para getirebilecek alanların genişliliği bakımından insanların bu hayata geçişi fazlalık göstermektedir. Şehir hayatında para getirebilecek alanların başlıcaları; sanayi, inşaat sektörü, gıda, tekstil, giyim mağazaları vb. alanlardır. Görüldüğü üzere şehir hayatında insanın geçimini sağlamak için gereken “para”yı kazanabileceği yerler çoğunluk göstermektedir. Bu nedenden olsa gerek şehir nüfusu, köy nüfusuna nazaran her geçen saniye artış göstermektedir.

  Hayat bizleri nereye sürükleyeceğini bilemeyiz. Bir gün umutla bir gün hayal kırıklıklarıyla yaşar dururuz. Geleceğin getireceklerini hesap etmez genellikle günü birlik bir yaşam tercih ederiz.

  Gençlik için yaşam ufak şeylerden mutlu olmaktan ibaret olup, genellikle anlık dünya hevesleriyle uğraşmakla zamanını geçirir. Tabı bunun içerisinde istisnalar vardır.

  Köy ile şehir hayatında çok büyük maddi ve manevi farklılıklar vardır. Çoğu insan şehre, iş ve eğitim umuduyla göç etmektedir. Aslında şehre göç edenlere sorsanız çoğu, köyün şehir yaşamından daha rahat olduğunu söyleyeceklerinden emin olabilirsiniz. Bunun nedeni de kültürel yaşam ve maddiyattan kaynaklanır. Köyde komşuluk ilişkileri ve adetlerimiz ön plana çıkmış olması, şehirde ise her şey maddiyata dökülmesi insanların köy yaşantılarını özlemesine neden olmaktadır.

  Köy ile Şehrin havası bile bir başkadır. Bir sabah uyandığınızda kuşların,kuzuların ve horozların sesleriyle temiz bir havada keyifle uyanmak varken, araba gürültüsü ve sisli bir havada uyanmak insanın yaşam hevesinden bile farkından olmadan bir şeyleri götürür.

  Maddiyat olarak köydeki yaşam şehre göre rahattır. Bunları örneklemek gerekirse köyde bahçede elma, armut yetiştirir evinde meyven eksik olmaz, patates soğan ekersin, su parası derdin olmaz, tarlada buğday nohut ekersin unun, bulgurun eksik olmaz, ekmeğini tandırda yaparsın ekmek parası derdin olmaz, ineğe, koyuna bakarsın sütün, yoğurdun, peynirin eksik olmaz, tavuğa bakarsın yumurtan eksik olmaz, köyümüzün tabiri ile odun kesimi (urusgatıya)ya gidersin yakıt derdin olmaz. Ancak bunlar için yapacağınız emek ve masraflar şehir hayatına göre onda biri kadar diyebilirsiniz.

  Geçen gün yaşlı bir hacı amcayı gördüm.Tabi ki siz tanımazsınız ama tanıyanların olduğunu bildiğim için ismini vermek istemiyorum. Önce selamlaşma ve hal hatır davasından sonra hacı amca anlatmaya başladı. Köyünü çok özlediğini, oranın havasını, suyunu, koyunların meleşmesini, eşeği ile odun getirmesini, çamlıktan kozak toplamasını, köydeki ahalinin toplanıp muhabbet etmesini, komşulukları v.s. özlediğinden bahsediyordu. Bunları anlatırken gözlerindeki köy özlemini kim olsa anlardı. Anlatırken bazen gözleri doluyordu. Anlaşılan şehir hayatı onu hiç mutlu etmemişti.

  Sonuçta insanlar köyde yaşadığı hayatı şehre, şehirdeki hayatı köye adapte etmenin çok zor olduğu aşikardır. Şu da bir gerçek ki köy hayatının da, şehir hayatının da ayrı bir güzelliği vardır. Yeter ki yaşadığımız anların kıymetini bilelim.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2015

 3. evet katılıyorum cünkü köyün havası şe
   

 4. Evet Katılıyorum okulda çalışma yapıyoruzda
   

 5. ben oradanin yasamayi cok istiyorum.
   

 6. bende köyde yaşıyorum ve kuşlarla uyanıp derenin yanunda uzanmayı çok seviyorum
   

 7. katılıyorum hepinize
   

 8. Türkçeden münazara ödevim vardı giriş için iyi bir yazı teşşekürler
   

 9. bence kötü yarışmaya giricem ama bu yeterli deyil anlatabiliyomuyum
   

 10. bence köy yaşamı cünkü insanlarda sohbet,çalışkan,ekmegini tastan cikariliyo köyümü seveyrum
   

 11. bende köyde yaşıyorum köyü çok seviyorum
   

 12. tihank you bende köyde yaşamayı çok severim
   

 13. Münazarada bu konyu seçtim. :)
   

 14. bence çok güzel yarın münazaram var ve ben köy yaşamayı savunuyorum inşaalah kazanırız çok teşekkür ediyorum yazı için
   

 15. Çok teşekkür ederim. Okulda münazaram var çok yardımcı olacak. :)
   

 16. köyde yaşamak sana yaşama nın sevincini verio herşeyi çabalıyarak yapıyosun
   

 17. bn köyümü çok seviyorum birde teyzemin kızını en iyi knkam... :)
   

 18. ben katılmıyorum benim gibi şehirden köye göçünde görim
   

 19. Ödevimi sizin sayenizde yaptım
   

 20. pek yoktur şehir daha iyi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köyde yaşamanın yararları Forum Tarih
Köyde Yaşamanın Olumlu ve Olumsuz Tarafları İle İlgili Kompozisyon Örneği Eğitim Bilgileri 6 Ocak 2014
Köyde Yaşamanın Faydaları Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 25 Mayıs 2013
Hakan Vreskala Her Köyde Bir Deli Var 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 9 Şubat 2012
Bocu Köyden Çıktım Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 8 Ocak 2012
Köpeksiz Köyde Değnekle Gezilmez Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş