Köyceğiz Köyü Eskipazar Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Köyceğiz Köyü Eskipazar Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskipazar Köyceğiz Köyü - Köyceğiz Köyü Hakkında - Köyceğiz Köyü Tanıtımı - Köyceğiz Köyü Resimleri - Göcügez Köyü - Göcevez Köyü  Tarihi

  Köyün eski ismi Göcügez'dir . Bu isim mısır tarlası anlamına gelir. İsim halk arasında yıllar içinde Göcevez olarak değişmiştir.

  Kültür

  Önemli gelenekleri arasında dini bayramları kutlamaları görülür. Bayramlarda köy odasında misafirlere verilen yemekte daha iyi hizmet edebilmek için hane sahibine yemek yeme yasağı konulur. Bu yasağa uymayan kişi köy çeşmesinin oluğuna atılır.

  Köyde okuma yazma oranı %95 dir.Orta dereceli okul mezunu %30 ,üniversite mezunu oranı%15 dir.

  Coğrafya

  Karabük iline 28 km, Eskipazar ilçesine 7 km uzaklıktadır. Eskipazar çayının suladığı araziye yerleşmiştir. Etrafı dağlarla çevrilidir. Kuzeyinde kızıltepe,g üneyinde heretepe, batısında kovalca ve aslıoluk dağları vardır. Komşu köyleri; batısında Ova köyü, doğusunda Karahasanlar, kuzeyinde Babalar köyleri bulunur. Bitki örtüsü:Köyün üst tarafları yükseltiye göre sırsı ile ardıç,meşe çam ağaçları ile kaplıdır.

  Köyün dört tane mahallesi vardır. Bunlar köyceğiz merkez,Çavuşlar,Kamanlar ve Taşlıköy(sağırlar) dır.

  İklim

  Köyün iklimi, İç Anadolu- Batı Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 290
  1997 277

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri arasında domates, lahana, mısır başta gelir. 2000 Yılından sonra seracılık gelişmiştir. Büyükbaş hayvancılık ve arıcılık da önemli bir yer tutmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ama taşımalı sısteme gecıldıgınden kullanılmamaktadır.imece usulu yapılan koy konagı hızmete acılmıs tır Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde internet vardır. Köyün suyunda herhangi bir sorun yoktur.koyun yakınından gecen eskıpazar cayı sulama amaclı olarak kullanılır


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş