Köybucağı Köyü Terme Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Köybucağı Köyü Terme Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Terme Köybucağı Köyü - Köybucağı Köyü Hakkında - Köybucağı Köyü Tanıtımı - Köybucağı Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgiler yoktur. Aşağı köybucağı Yukarı Köybucağından Ayrıldıktan sonra Aşağu Köybucağı Köyü Adını almış ve bu da geçtiğimiz sene Köyün adı AKBUCAK KÖYÜ olarak değiştirilmiştir.Akbucak Aşağı Köybucağı Köyünün baş Harflerinden oluşmaktadır. Eskişehir ilinden bu bölgeye göç eden insanların olduğu Eskişehirden gelen iki yaşlı karıkoca'nın anlatımıyla bilenebilmiş, köy halkından seneler önce ölen Pehlivan Mehmet'in (Mehmet KOÇ) onların yeğenleri olduğunu anlatmışlardır.Ancak hangi tarihte ve ne kadar kişinin geldiği bilinmemektedir. Yakın tarihe bakacak olursak köy bir hayli göç almış ilginç bir biçimde kendi halkıda büyük şehirlere göç etmiştir. Köyde Çok Sayıda Trabzon göçmeni Lazlar Ve Ordu Korgan Göçmenleri Korganlılar vardır.Yörede kesinliği kanıtlanmamış olan amozon kadınlarının bu bölgede yaşadığı konuşulmakta terme çayı bölgesinde ikamet ettikleri rivayet edilmektedir. Bağzı tarihçiler bunların kadın olmadığı uzun saçlı erkekler oldukları kanısına varmışlardır.


  Kültür

  Köyün yemekleri Karadeniz halkına özgü yemeklerdir. Genelde mısır ekmeğinin sacda yapılmış şekli kullanılmaktadır. Keşkek yapılmaktadır. Kara lahana ile yapılan birçok yemeği vardır. Bunlardan bazıları sarma, kara lahana çormbası, dible adlarıyla anılan yemeklerdir. dügün ve mevlütlerde kendine has yemekleri olan köybucağı köyü misafirlerine (pilav,üzüm,hoşafı,keşkek ve et yemegi Sunmaktadır.Köybucağı coğrafi olarak karadaeniz bölgesinde olduğu için kültürüde karadaniz kültürüdür. Köyün ilçe merkezine yakın oluşu ve düz bir arazi olan çarşamba ovası sınırları içinde yer almasıyla özellikle köyün halkı arasında bisiklet ve traktör kullanımı bir hayli artmıştır.Köyün düğünleri genelde büyük davetlele yapılır tüm köy halkının davetli olduğu bir merasimdir. Büyük kazanlarda fazlaca yemekler pişirilir. Anadolunun genelinde olduğu gibi evin reisi erkek olsada kadınların aile düzeni ve yapısı içindeki rolleri bir hayli büyüktür. Anaerkil diye nitelendirebileceğimiz bu köyün halkına büyük destek hiç kuşku yok ki köyün kadınları tarafından verilmektedir. Ancak son zamanlarda ki tarım ürünlerinin maddi değerinin azalmasıyla köy halkının bir bölümü büyük şehirlere göç etmiş ama bağlarını koparmayarak fındık toplama zamanları ağırlıklı olmak üzere izinlerini köylerine gelerek geçirmektedirler. Köyün ortasından geçen terme çayı birçok insanın özellikle çoçukların ve gençlerin eylence merkezi olmuştur.


  Coğrafya

  Samsun iline 74 km, Terme ilçesine 16 km uzaklıktadır. Yer yapısı olarak düzdür. tom ortasından terme çayı geçmektedir. Komşu köyleri arasında Çarşamba fennek köyüyle sınır köyler olup iki köy arasındaki alan bu iki köyün arazilerinin büyük bir bölümünü oluşturur.


  Köy Muhtarı: MUHSİN KOÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362) 874 10 38

  Cep Telefonu: 0 (532) 663 05 84

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları biraz nemli, Bahar ayları yağışlı, Kışın ise orta sert olan bir iklimi vardır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 843
  1997 763

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölge fındık,pirinç,mısırıyla meşur olup gelirinide bu ürünlerden elde etmektedir. Asıl geçim kaynağı başta fındıktır. Bir dönem çeltiğin fındıktan fazla para getirmesiyle bağzı fındık bahçeleri kesilerek yerini çeltik bahçelerine bırakmış, ancak zamanlara çeltin o dönemki popülaritesini yitirerek fındık tekrar en revaçta olan tarım ürünü haline gelmiştir. Köylünün genel durumu bu harika ovanın insanlara lutfettiği bu tarım ürünleri zenginliğiyle bağdaşmıştır ancak büyük şehirlere göç eden ailelerde bir hayli fazladır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde Köybucağı İlköğretim, Köybucağı Hacıbademli İlköğretim, Köybucağı Aşağı Mahalle ilköğretim adında üç okul vardır. Köyde, içme suyu şebekesi vadır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde taplu arazi yok denilecek kadar azdır. köyümüzün en büyük niğmeti olan terme çayından hiç bir köylü maddi anlamda yararlanamıyor.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köybucağı Köyü Terme Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş