Kötülüklerin sebebi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kötülüklerin sebebi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kötülüklerin sebebi hakkında bilgi verir misiniz?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  "Bu dünyada herkes yaptığının karşılığını bulur. Kötüler er geç cezalarını çekerler. İyiler ise, türlü şekil ve yollarla mükâfat görürler İyi niyetle attığımız her adım, yaptığımız her iş, er geç yüzümüzü güldürecektir.
  Birçokları, karşılaştıkları zorluklardan, kötü ve sıkıntılı durumlardan yakınır dururlar. Oysa tüm kötülüklerin ve acı gerçeklerin ilk tohumu insan ruhuna atılır. Yalnız kendini düşünmenin ve bencilliğinin ihtirasına kapılan insanoğlu, dünyayı kendi arzularını fazlasıyla doyurabileceği bir ganimet alanı sanır. Vicdan, irade ve eğitim, o büyük güçlerini göstermediği sürece kötülükler kara bir bulut gibi sarar dünyamızı
  Bazen işlerimizin gönlümüzce olmadığına, çabalarımızın meyvelerini alamadığımıza üzülürüz Bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımıza koyu bir karamsarlığa kapılırız Hayatta atılan ilk adımlar, sonuçları bakımından çok önemlidir Bu nedenle hayatta, her türlü alanda ilk adımları atarken çok dikkatli olmalıyız Yersiz düşüncelerle, yanlış davranışlarla çevremize, dolayısıyla da kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız Başkalarının bize karşı iyi niyetli olmalarını istiyorsak önce kendimiz iyi
  olmalıyız Önemli olan da budur.
  Her birey kendi içindeki kötülük tohumlarını yok etmeyi başardığı takdirde, bu dünyada kötülük denen şey de ortadan kalkacaktır. "
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kötülük nedir? Kendi canını veya başkalarının canını acıtarak zevk almak mı? Neden ? Neden insanlar kötülük yapmak zorunda ?... Mutlaka bunların bir nedeni vardır. Bence en büyük neden özentidir. İnsanlar karşılarındaki insanların yaptığı davranışlara özenerek aynı şeyi yapmaya çalışırlar. Şimdi "Onların aklı yok mu?" diyeceksiniz. Aklı var ama insanların yaşadığı ortam onları çok kötü etkileyebilir. Elinde olmadan kötü şeyler yapabilirsin. Belki de yaptığın kötülüğün farkında bile değilsindir. İnsanların aklına girmek çok kolaydır.
  Herkesi kendimiz gibi bilmek isteriz. Her söylenene inanırız. Bize bu sözleri söyleyenlerin bizden daha bilgili olduğunu düşünürüz. Onları dinleriz. Belki de bizler o kötü insanlardan daha bilgiliyizdir. Ama genelde söylenen her söze inanmak ruhumuzda vardır.
  Hele bir gencin kanına girmek daha kolaydır. Genç bir insan ne yapacağını bilmez. Cahildir. Aynı bir küçük çocuk gibi... Büyüdüklerini söylerler ama aslında onlar hala küçüktür.
  Hele bir de arkadaş çevresi kötüyse işi daha da çok zorlaşır.
  İnsanları, yaptıkları kötülüklerden dolayı suçlamak veya zarar vermek değil de onlarla konuşarak doğru yolu bulmak için yardımcı olmak gerekir. İnsanlar, yaptıkları kötü davranışlardan dolayı ayıplanmamalıdır. Belki de o kişiyi kendi haline bırakırsan zamanla iyiyi kötüyü kendisi ayırt edebilir. Her insan yaptığı hatalardan tecrübe kazanır. Ama çoğu zaman tecrübe insana pahalıya mal olur. Önemli olan kötülük yapmak değil yaptığı kötülüklerden ibret alarak, kişinin hatasını telafi etmesidir.

  Emet DAĞTEKİN
   

 4. çok teşekkürler ......
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kötülüklerin sebebi nedir Forum Tarih
Şeytanın kötülüklerinden nasıl korunabiliriz? Dini Sohbetler Dini Forum 4 Ekim 2016
Şeytanın Kötülüklerinden Sakınmayı Anlatan Ayetler Hangileridir Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 1 Ocak 2012
Şeytanın Kötülüklerinden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız? Dini Sorular ve Cevaplar 1 Ocak 2012
Demiryolu rayları döşenirken rayların arasında boşluk bırakılmasının sebebi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 28 Kasım 2016
İznik'in uzun süre fethedilememesinin sebebi nedir? Tarihi Bilgiler 27 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş