Kötü Zan Ne Demektir

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda Eylül tarafından 16 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Kötü Zan Ne Demektir konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    teşekkürler din kültürü ve ahlak bilgisi dersi performansıma yardımcı oldunuz

Kötü Zan Nedir

Kötü zan, biri hakkında önyargılı bir şekilde kötü kanaat beslemek, onunla ilgili olumsuz tahminlerde bulunmaktır. Örneğin; paran kaybolduğunda, bir neden yokken arkadaşının çalmış olduğunu düşünmen, onun hakkında “kötü zan” beslemiş olmandır.

Arkadaşı hakkında kötü zan sahibi olan birinin, ona karşı davranışları olumsuzlaşır; ters davranır; kırıcı olur. Oysa gerçek durum tahmin ettiği olmayabilir. Eğer sandığı gibi değilse, ters davrandığı ve kalp kırdığı için arkadaşının hakkına girmiş olur. Bu konuda Yüce Allah şöyle buyurur:

"Ey inananlar, zannetmekten kaçının, çünkü kimi zanlar günahtır.” (Hucurat 12)

Kötü zanda bulunmak dostların ve arkadaşların arasını açar; onları birbirine düşman eder. İnsanların güven duygularını zedeler.

İnsanlarda kuşku uyandıracak davranışlardan uzak durmalı, insanlara karşı nedensiz yere olumsuz düşünceler beslememeliyiz.

2. tşk çok sağ olun işime yaradı

3. çok teşekkür edem :D

4. Çok teşekkürler beğendim az ve öz

5. eyallah çok işime yaradı

6. çok güzel çok işşime yaradı

7. ellerinize sağlık bugün yazılım var çokçokçok işime yaradı allah razı olsun

8. bencede güzel ama hem 100 aldım diyon hemde uzun olsa iyiymiş diyon hllm:D:p:D:p:D

9. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK BİLGİLENDİRİCİ BİR YAZI OLMUŞ ALLAH RAZI OLSUN

10. biraz kısa tutsaydınız daha güzel olurdu ama yine de güzel tşk

11. süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr çok güzellllllllllllllllllllllllll

12. çok güzel olmuş

13. Slm

Slm

Hiç işime yaramadı ama çok iyi yazmışsınız bayıldım >3 ♥♡★☆●○□■:p:oops::D:confused::rolleyes:

14. Çok Teşekkürler Tam da aradığım ve sıkmayan bi anlatım olmuş. ;)

15. Benim şimdiye kadar tüm dinlerim nedeyse yüz yüz olmayanda 98 95 arası bu arada teşekkür ederim paylaşımınız işime yaradı altıncı sınıfım

Yükleniyor...