Kötü Anıları Silmek Mümkünmü

'Bilim & Teknoloji' forumunda DeMSaL tarafından 11 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kötü Anıları Silmek Mümkünmü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kötü anilar - kötü anilar nasil unutulur - anilar unutlmasi  Bilim insanları bir proteinin travma sonrası stres bozukluğunu yok edebilme becerisine sahip olduğunu tespit etti.


  [​IMG]

  ntvmsnbc ve Ajanslar

  11 Haziran. 2010 Cuma

  Portoriko Üniversitesi'nden bilim adamları, fareleri, stres refleksine neden olan elektrik akımı ile ses sinyali arasında bağlantı kurmaya koşullandırdı.

  Farelerin beyninin duygusal hafızanın oluşumunda rol oynayan bölümüne hafıza ve öğrenmede kilit öneme sahip BDNF (Beyin Kökenli Nörotrofik Faktör) proteini enjekte edildi.

  Hayvanlar koşullandırılırken verilen ses sinyali tekrar verildiğinde, farelerin korku ya da kaygı hissetmediği belirlendi.

  "Science" dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atan bilim adamlarına göre, bu durum tehlike veya korku hissi uyandırmayan başka bir anının, "strese neden olan öğrenilmiş anının" yerini aldığını gösteriyor.

  İnsanın BDNF proteinini doğal olarak ürettiğini vurgulayan bilim adamlarından Gregory Quirk, travma geçiren kişilerin kötü anılarını unutabilmesi için beyin tarafından üretilen bu proteinin salgılanmasını sağlamanın yeterli olabileceğini belirtti.

  Prozac gibi mevcut bazı ilaçların BDNF proteini üretimini artırdığını ancak bunun için uzun tedavi sürecinin gerektiğini, ayrıca bu ilaçların duygulara duyarlılığı artırarak ters etki gösterebildiklerine dikkati çeken Quirk, araştırma sonuçlarına göre başka ilaçların geliştirilebileceğini söyledi.

  FRANSIZ TRAVMA UZMANININ GÖRÜŞÜ
  Portoriko Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırma sonuçlarını yorumlayan travma uzmanlarından Fransız François Ducrocq, mevcut tedavilere göre hızlı etki göstermesi nedeniyle araştırmanın "ilgi çekici" olduğunu belirtti.

  Normalde tedavinin aylar sürdüğünü ancak bu araştırmada 48 saatte kötü anının yerini başka bir anının aldığını söyleyen uzman, ancak bunun sadece hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma olduğunu vurguladı. Ducrocq, bu tür bir ilacın geliştirilmesinin hem zor hem de etik sorunlara neden olabileceğine işaret etti.

  Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Figaro" gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kötü Anıları Silmek Forum Tarih
Hapı yut, travmayı UNUT! - Hafızadaki kötü anıları silmek için Bilim & Teknoloji 24 Ekim 2008
Bu ilaç bütün kötü anıları siliyor Genel Sağlık 4 Mart 2009
İnsanların kötü alışkanlıklara başlamasında kitle iletişim araçlarının rolü kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Toplumda şahit olduğunuz kötü davranışlar nelerdir? Sorular ve Cevaplar 16 Kasım 2016
Şeytanın kötülüklerinden nasıl korunabiliriz? Dini Sohbetler Dini Forum 4 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş