Kötü çocukluk akciğer kanseri riskini arttırıyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 23 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kötü çocukluk akciğer kanseri riskini arttırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ruhsal bunalımlar çocukları uyuşturucu madde kullanmaya teşvik ediyor.


  [​IMG]Duygusal, fiziksel veya cinsel kötü muameleye maruz kalan çocukların, erişkin olduklarında akciğer kanserine yakalanma riskinin fazla olabileceği bildirildi.
  ABD'de David Brown ve ekibinin yaptığı, yakında "BMC Public Health" dergisinde yayımlanacak araştırma, aile içindeki şiddete, boşanmaya şahit olan, ebeveynleri ruhsal bir hastalığa sahip, anne ya da babası hapse girmiş ya da uyuşturucu bağımlısı olan çocukların uzun vadedeki sağlık sorunlarını inceledi.
  Araştırma, çocuklukta stres ve travmaya yol açan durumlarla karşılaşmakla, 14 yaşından itibaren ilerde sigara içme olasılığı arasında önemli bir bağlantı olduğunu gösterdi. Bu bağlantı, bilim adamlarını akciğer kanseri riski konusunu araştırmaya yöneltti.
  Çocuklukta kötü deneyimler yaşayan 17 bin 337 yetişkinin sağlık bilgilerini inceleyen bilim adamları, bu deneyimleri yaşayanlarla, bu kişilerin akciğer kanserine yakalanma riski arasında ilişki olduğunu, ayrıca riskin artmasının büyük ölçüde sigara tiryakiliğine bağlı olduğunu gördü.
  Bilim adamları, "kötü bir çocukluk geçirmediğini" söyleyenlere kıyasla, 6 ya da daha fazla travma geçiren kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskinin 3 kat fazla olduğunu belirttiler.
  Çocukların çok ağır stres yaratan durumlarla karşı karşıya gelebileceği ve bu stresin sigara içmek gibi kötü alışkanlıklara neden olabileceğini vurgulayan bilim adamları, bu alışkanlıkların akciğer kanseri gibi hastalıkların ortaya çıkmasına ve belki de erken yaşta ölümlere neden olabileceğine dikkati çekti.
  Sigaranın dışında başka mekanizmalar ya da bazı durumlar nedeniyle fiziksel ve biyokimyasal işlevlerde ortaya çıkan bozuklukların da kansere yol açabileceğini belirten bilim adamları, bunun ispatlanması için başka araştırmaların gerektiğini ifade etti.
  Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Point" dergisinde de yayımlandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kötü çocukluk akciğer Forum Tarih
Kötü çocukluk dönemi akciğer kanseri riskini arttırıyor Genel Sağlık 1 Şubat 2010
İnsanların kötü alışkanlıklara başlamasında kitle iletişim araçlarının rolü kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Toplumda şahit olduğunuz kötü davranışlar nelerdir? Sorular ve Cevaplar 16 Kasım 2016
Şeytanın kötülüklerinden nasıl korunabiliriz? Dini Sohbetler Dini Forum 4 Ekim 2016
Kusur aramanın kötü bir davranış olduğuna ilişkin kısa yazı Edebi Türler Halk Edebiyatı 23 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş