Köseler Köyü Ulubey Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Köseler Köyü Ulubey Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köseler Köyü Ulubey - Köseler Köyü Bilgileri - Köseler Köyü Eşme Hakkinda - Köseler Köyü Resimleri  Köseler, Uşak ilinin Ulubey ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ULUBEY - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Ayhan ÖREN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 02767861201

  Cep Telefonu: 05377868551

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 22 km

  İlçeye Uzaklığı: 8 km

  Rakım: 870 m

  Tarihi
  Köseler Köyü hakkında yazılı kaynakların bulunamaması nedeni ile köy hakkındaki bilgiler köydeki yaşayanlardan öğrenilmiştir. Köyün kuruluşu 513 sene öncesine dayanmaktadır. Köylünün ne zaman ve nereden buraya geldiği bilinmemektedir.

  Kültür
  Anadolu kültürü varlığını devam ettirmektedir

  Coğrafya
  Uşak iline 22 km, Ulubey ilçesine 8 km uzaklıktadır. Köy Örnek Köy projesi kapsamındadır. Tema Vakfı çevre kirliliğinin önlenmesi ve ağaçlandırma çalışmalarında köye destek vermiştir.

  iklim:yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 403
  2000 377
  1997 328

  Ekonomi
  Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım ürünlerinden en çok arpa, buğday, haşhaş , nohut veayçiçeği yetiştirilir. Hayvancılık ise daha çok büyük baş hayvan üzerinedir. Ayrıca azda olsa sulu tarım yapılmaktadır. Bu tarım şeklinin az oluşunun nedeni köyün yakınından geçen Yavu Çayı’nın sularına Uşak’taki deri sanayinin ve çeşitli fabrikaların atık sularının boşaltılmasıdır ve bu durum hem doğaya hem de çiftçiye büyük zarar vermektedir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları ÖMER KIRAN- ÖMER DOĞU- NURİ YILDIZ- RECEP DOĞU-SAFFET ÖREN- HASAN HÜSEYİN KIRAN- RAMAZAN DOĞU- AYHAN ÖREN-

  Altyapı bilgileri
  Köydeki evler taş, tuğla ve kerpiçten yapılmıştır. Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faal olmadığından eğitim 1992-1993 eğitim öğretim yılından beri taşımalı olarak yapılmaktadır. Köyün su ihtiyacı önceleri köyün meydanında bulunan çeşmelerden karşılanmaktaydı. Onların da kurumasıyla halk ilçeden tankerlerle suyunu temin etmekteydi.1990 yılında yapılan artezyen çalışmalarıyla Köseler ve 1 km uzağında bulunan Sevindikler Mahallesi’nin su ihtiyacı artık sağlanabilmektedir. Kanalizasyon çalışmaları ise halen devam etmektedir. Köye 1992 yılında otomatik telefon hattı gelmiştir ve artık her evde telefon bulunmaktadır. Köyde bir de cami bulunmaktadır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köseler Köyü Ulubey Forum Tarih
Köseler Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Köseler Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Dereköseler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Köseler Köyü Hakkında Bilgi Gebze Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Köseler Köyü Hakkında Bilgi Ödemiş İzmir İzmir Tanıtımı 10 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş