Kösedurak Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kösedurak Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balışeyh Kösedurak Köyü Bilgileri - Kösedurak Köyü Hakkında - Kösedurak Köyü Tanıtımı - Kösedurak Köyü Resimleri  Kösedurak, Kırıkkale ilinin Balışeyh ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:BALIŞEYH

  İl: KIRIKKALE

  İle Uzaklığı:42km

  İlçeye Uzaklığı:21km

  Rakım:1065 m

  Tarihi

  Kösedurak Köyünün adı, Keskin'e bağlı Kesikköprü Köyü ile ilgilidir. Şöyle ki; büyüklerimizden öğrendiğimize göre, 14 - 15. yy larda, bir savaş veya bir toplumsal sıkıntı dolayısıyla, Köse lakaplı,bir ağanın çevresi ile birlikte yerleşim yeri ararken, önce Battalobası köyünün karşısındaki yamaca yerleşmek için düşünmüşler. Fakat beğenmeyince 1.5 Km batıdaki şimdiki yerleşim yerini yurt edinmişlerdir.

  Kültür

  Kösedurak Köyü ve çevresi aynı kültürü paylaşmışlardır. Başta halay olmak üzere köy imecesi daima olmuştur. 35 haneli köyde 3 veya 4 köy odası bulunurdu. Bu odalarda komşular bir araya gelerek sohbet eder,birbirleriyle şakalaşır ve ülke sorunları hakkında tartışırlardı.Bu odalar mali durumu yerinde olan ailelerce evden ayrı bir yerde bulunur ve gelen gerek komşular ve gerekse yabancı misafirler en iyi şekilde bir karşılık beklenmeksizin ağırlanırlardı.

  Düğünler çoğunlukla 3 günlük törenlerle yapılır. Perşembe günü bayrak dikmesiyle başlayıp pazar günü sabahı gelin alınmasıyle sona erer. Maddi durumu yerinde olan ve saygın aileler düğünleri 7 güne çıkararak törenlere 3ila 4 davul-zurna getirtip güreş, at yarışı gibi ödüllü eğlenceler düzenlerlerdi. Kış aylarındaki gençlerin çeşitli komik makyajlarla sabahlara kadar kar, kış demeden, 5-8 km. lik uzaklıktaki köyler de dahil olmak üzere sayı gezmeleri kültürel ilişkiler açısından son derece önemli toplumsal iletişimdir.
  Arkeolojik durum hakkında da önemli sayılabilecek buluntulara rastlanılmıştır. Köyün çatma mevkiinde yoncalık denilen yerde tarla sürüm işlemleri sırasında eski yerleşim yeri olduğunu kanıtlayan taş örme duvar yapıları ile kırık dökük bu yapılar arasından saban ve pulluğa takılıp çıkan eski çömlek, küp ve osmanlıdan önceki devirlere ait çeşitli madeni paralar açığa çıkmıştır.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 42 km, Balışeyh ilçesine 21 km uzaklıktadır.Kuzeyi Özdere agaclandırma sahasına,Güneyi Hıdırşeyh köyünün Zilaet tepesine ,Dogusu Battalobası köyüne ve Batısıysa deredüzüköyüne baglanmaktadır.bol ve verimli su kaynakları olmasına ramen köy halkı susuzlukla ugrasmaktadır.

  İklim ve bitki örtüsü

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kısları cok soguk ve yagışlı Yazları ise sabahları normal geceleri soguk gecmektedir. bitki örtüsümeşe.çam veardıçtn olusan orman arazisine sahiptir

  Nüfus,

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 50
  2000 114
  1997 109

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: ALİ ER

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Kösedurak Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kösedurak Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş