Köseali Köyü Salihli Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Köseali Köyü Salihli Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köseali Köyü Salihli Bilgileri - Köseali Köyü Salihli Hakkında - Köseali Köyü Salihli Tanıtımı - Köseali Köyü Salihli Resimleri  İlçe: SALİHLİ - İl: MANİSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  [​IMG] Manisa
  Bilgiler
  Nüfus 1020 254407 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 45320
  Alan Kodu 0482
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Manisa
  İlçe Salihli
  Web Sitesi http

  Köseali, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köseali Köyü Salihli'ye 16 km. Alaşehir'e ise 18 km. uzaklıkta. İki arada, bir derede kalmış misali. Bu nedenle nereye ait olduğu zaman zaman tartışma konusu yapılmış ki bir mülki amiri sen Alaşehirlisin, demiş; o gitmiş başka bir vali gelmiş, sen Salihli'ye aitsin, diye son noktayı koymaya çalışmış. Köyümüz şu anda Salihli'ye bağlı, 1200 nüfuslu yaklaşık 450 haneyi barındıran bir köydür. Küçük olduğuna bakmayın, kasap, manav, berber, market vb. ne ararsan var. Kanalizasyon ve içme suyu sistemi halihazırda mevcut.

  Hani klasik bir ifade vardır "Tarihini çok eskilere götürebiliriz." Biz maalesef Köseali'nin tarihini çok çok eskilere götüremiyoruz. Çok yakın zamanlarda kurulmuş bir köy değilse de köy mezarlığındaki en eski mezar taşlarındaki hicri 1240'lı (miladi 1824) tarihler köyün oluşma sürecinin 18. yüzyılda başladığını göstermektedir. Bu görüşümüzü destekleyecek bir başka belgemiz, Başbakanlık Osmanlı Arşivlerindeki Köyümüze ait menkul, gayr-i menkul dökümü. 1883 yılında yapılan tespitlere göre Köseali Köyü’ne ait bilgiler.

  Kaynak: Başbakanlık Osmanlı Arşivi (İstanbul), Yer no: M1.VRD.TMT/1429

  Kültür

  Köyün tarhana çorbası ve yaprak sarması en meşhur yemeklerindendir. Üzüm bağları meşhur olup. Üzümler birçok işlemden geçtikten sonra kurutulup satılmaktadır.

  Coğrafya

  Manisa iline 94 km, Salihli ilçesine 16 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ayrıca köyün dört bir yanında asma bahçeleri görülmektedir.Köy ılıman bir iklim taşır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1020
  1997 1054

  Köyde iş fırsatlarının çok az olması nedeniyle köy devamlı dışa göç vermektedir.Bu da nüfusun azalmasına bir etmen olmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün en önemli geçim kaynağı bağlarda yetiştirildikten sonra kurutulup satılan üzümlerdir.Ayrıca ilkbaharda filizlenen bağların yaprakları köy halkına ek gelir olmaktadır.

  Altyapı bilgiler

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur,ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köseali Köyü Salihli Forum Tarih
Köseali Köyü Hakkında Bilgi Karatay Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Köseali Köyü Bozkurt Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010
Köseali İlköğretim Okulu Karatay Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş