Köseömer Köyü Havsa Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Köseömer Köyü Havsa Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köseömer Köyü Havsa Bilgileri - Köseömer Köyü Hakkında - Köseömer Köyü Tanıtımı -Köseömer Köyü Resimleri

  İlçe: HAVSA - İl: EDİRNE

  Köy Muhtarı: SEHAHATTİN ARDA  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (284) 388 30 04
  Cep Telefonu:

  0 (546) 718 91 32


  Edirne
  Bilgiler
  Nüfus 567 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 22500
  Alan Kodu 0284
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Edirne
  İlçe Havsa
  Web Sitesi
  Köseömer, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.


  --Asi.akin 23:45, 1 Mart 2009 (UTC)Köseömer Köyü, ilk çağlardaki yerleşim ile ilgili tam kayıt bulunmamaktadır. Ancak köyün etrafıntaki tümülüs ve Boşnak mezarlığındaki ilk çağ mezar taşı ile ilgili tam bir araştırma yapılmamıştır. Osmanlı döneminde ise köyün bulunduğu yer ile ilgili tam bir kayıt bulunmamaktadır. Ancak şimdiki yerleşim yerinin güney-batısında yer alan boyalık mevkii olarak bilinen yerde 1870'li yıllara ait Osmanlı mahalle kayıtlarında, Hasköy Nahiyesine bağlı olarak Boyalık Köyünün olduğu yazılmaktadır. Bu köyün salgın hastalık dolaysıyla yok olduğu bilinmektedir. Köseömer kayıtlarına ayrıca, Balkan öncesi Kırkpınar Ağaları listesinde de üç isim ile karşılaşmaktayız.Bunlar: 1-Halil Pehlivan(Köse Ömer Köyü) 2-Ali Pehlivan(Köse Ömer Köyü) 3-Sait Pehlivan(Köse Ömer Köyü)isimleri ile tam bir tarih yoktur.--Asi.akin 23:45, 1 Mart 2009 (UTC) 1904 yılında Osmanlı ordusundan emekli olan Ömer adında bir subaya ait Çiftlikti 700 hane civarında Boşnak ilk olarak bu çiftliğin etrafına yerleştiler1904 yılında Bosnanın Krajina (Bihaç-Cazin-Velika Kladuşa- Buzim-Bosanska Krupa-Bosanski Petrovac)bölgesinden Osmanlı topraklarına göç eden Boşnaklar tarafından kurulmuştur.Köye 1922 Yılında Bulgaristan dan göçmenler gelmiş Aşağı Mahalleyi kurmuşlar uzun yıllar Yukarı Mahalle ve Pişman Mahallede yaşayan Boşnaklarla Aşağı Mahallede yaşayan Dağlılar birbirleri ile görüşüp karışmamışlardır.Köyde eğitime çok önem verilmektedir.Köy mensuplarından milletvekili,öğretmen,subay,polis,öğretim elemanları vardır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Aslında Köy; halkı ile ayrı bir kültürdür.Çünkü hepsi o kadar yardımsever insanlar ki; tamamen Trakya halkının yardımseverlik profilini çizmektedirler.

  Coğrafya

  Edirne iline 36 km, Havsa ilçesine 8 km uzaklıktadır.Köy yeşillikleri ile Karadenizimiz'in yeşilliklerini aratmamaktadır.Barajı ise güzelliği ve görünümü itibari ile doğal park görünümündedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 567
  1997 547

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Selahattin Arda
  1999 - Hüseyin Yıldırım
  1984,e kadar)Hüseyin ENGIN (Hüseyin Cavus)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köseömer Köyü Havsa Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş