Kösüre Köyü Yenipazar Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kösüre Köyü Yenipazar Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kösüre köyü bilgileri - kösüre köyü tanıtım - kösüre köyü resimleri  Kösüre, Bilecik ilinin Yenipazar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  BU GÜZEL KÖYÜN ADI: K.Ö.S.Ü.R.E

  BAĞLI BULUNDUĞU İLÇE : YENİPAZAR

  BAĞLI BULUNDUĞU İL: BİLECİK

  MAHALLE SAYISI : 3 Mahalle

  Mahalle Adları : Üst Mahalle, Alt Mahalle, Orta Mahalle


  3- Tarihçesi : :Köyümüzün eski adı Köse'dir. Köse ismi nereden gelmektedir? Bir inanışa göre:Köse'nin birisi taşa KÖSÜRE yazar ve o taşı saklar.Bunu köylüler bulur ve Köyün adı KÖSÜRE olarak değiştirilir. KÖSÜRE Köyü Bolu'nun Göynük ilçesine bağlıdır.Ancak 1997 yılında, Bileciğin/Yenipazar ilçesine bağlanmıştır ve buraya kayıtlıdır.
  Kültür

  Kültür düzeyinin son noktada bulunması köyümüzün belirgin özelliklerindendir.Köylülerin Tahsil durumu bir hayli fazladır.Değişik illerde ve ilçelerde üniversite okuyan gençlerin sayıları gurur kaynağımızdır.
  Coğrafya

  Kösüre Köyü, Bilecik'in doğusunda, etrafı dağlarla çevrili çanak içinde,300 Km2 alana sahiptir. Bilecik bölge olarak, Marmara Bölgesinde olmasına rağmen,Kösüre ilçesi Karadeniz bölgesindedir.

  Sularımız kar suları ile beslendiği için kışın çoğalıp, yazın azalmaktadır. Rejimleri düzgün değildir.Ören suyunun yazları soğuk, kışları ılık akmaktadır.Bide Köyümüz deDoruk suyu bulunmaktadır ve tadının çok güzel ve sağlıklı olduğu söylenir
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Sınırları : Doğusunda Bolu (Göynük), Eskişehir (Sarıcakaya), Batısında : Gölpazarı, Kuzeyinde Bolu (Göynük), Sakarya (Taraklı), Güneyinde :İnhisar, Eskişehir (Mihalgazi).En yakın ilçeye uzaklığı 11 km.dir
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 319
  2000 212
  1997 220
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle son yıllarda küçükbaş hayvancılığın yerini büyükbaş hayvancılık almış olup, arı üreticiliğide unutulmamalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır.Fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekeli sisteme yeni geçilmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kösüre Köyü Yenipazar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş