Körtuzla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Körtuzla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Körtuzla Köyü - Körtuzla Köyü Hakkında - Körtuzla Köyü Tanıtımı - Körtuzla Köyü Resimleri - Tuzlahan Köyü
  İlçe: MERKEZ

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: EYÜP EMREN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (346) 787 60 28

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000 -183

  1997 - 549


  İle Uzaklığı: 22 km

  İlçeye Uzaklığı: 22 km


  Tarihi

  Köyün adının önceden Tuzlahan olduğu ve köyün alt tarafında bulunan tuz işletmesi ve köyün Malatya- Sivas Karayolu üzerinde oluşu ve köyün şu an bulunduğu yerde de han (yoldan gelip gidenlerin dinlendiği ve konakladığı bir yer)bulunmasından dolayı Tuzlahan adının verildiği daha sonra köyün güney tarafından ve köye 100 metre mesafadeki tuz işletmesinin bilahare kapatılması ve hanında işlevini kaybederek yıkılmasından sonra Köyün adının Körtuzla olarak değiştirildiği ve bu adını halen taşıdığı bilinmektedir. Köy ana yol üzerinde olması ve eski handa konaklayan kişi sayısının çokluğu nedeni ile Türkiye'de birçok kişi tarafından özellikle taşımacılık yapanlar tarafından çok iyi bilinen bir yerdir.Köy kuruluşundan itibaren çok hareketli bir alnada yer almış, 1970'li yıllarda Sivas 4. Demir Çelik İşletmeleri kurulmak üzere toprakları istimlak edildikten sonra birçok firmanın uğrak yeri olmuş, Köyün yakınında bulunan ve özel sektörce işletilen strasyum tuzu madenin burada olması ve bu maddenin nakli sebebi ile de adından söz ettirmiştir. Köy Türkiye Elektrik Kurumunun ve Doğalgaz Boru hatlarının geçtiği bir merkez olması ve Türkiyenin Güneyi ile bağlantı noktasında bulunması sebebi ile hareketli bir konumdadır. Ayrıca Şu anda Türkiyedeki 3 büyük alçı fabrikasından birine ev sahipliği yapmaktadır. Köyün hemen yanında bulunan Demir Çelik işletmesinden Türkiye dört bir yanına Demir gönderilmekte ve hatta Yurt dışına demir ve çelik ihracatı yapılması sebebi ile köy bu açıdanda birçok kişi ve kuruluş tarafından çok iyi tanınmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri tipik Orta Anadolu Kültürünün yansımasından ibarettir. Köy halkının çoğunluğu Sivas yöresine ait yaklaşık 33 adet halayı çok rahatlıkla icra edecek gençlere sahiptir. Düğünleri; köyün küçük olmasına karşın çok hareketli ve eğlenceli geçmektedir. Buna köyde yaşayan insanların bir birlerine olan saygı ve sevgisinin büykü bir katkısı vardır. Köyde komşular arasında çok nadiren kırgınlık ve dargınlık yaşanmaktadır. Adliyeye intikal edecek çapta kavga ve hakaret yaşanmamaktadır. Köyün yerleşiminin dağınık olması nedeni ile köylerde çok görülen ve çok basit sebeplere dayalı nizahların bu yerleşim ferahlığından dolayı husule gelmediği, bu fiziki yerleşim imkânın komşular arasında samimiyetide artırdığı bilinmektedir. Özellikle işlerin az olduğu kış ve güz(sonbahar) aylarında halen köy odası toplantılarının yapıldığı, eskiden kalan bu geleneğin devam ettirildiği,köy odlarında yapılan sohbetler sırasında televizyon seyredilmesine izin verilmediği, daha doğrusu sohbetin çok koyu olması sebebi ile televizyona ihtiyaç hessedilmediği bilinmektedir. Köyümüzdeki düğünler 3-4 gün gibi uzun bir süre ile yapılmakta özellikle kaşma yapılan eğlencelerinde yöremize has değirmen, kaz otlatması, çobanlık, arı sağma, yüzük saklama, çavuş, ender-mender gibi orta oyunları köyümüzün samimi ve yetenekli gençleri tarafından bir tiyatro oyuncusu ustalığında serdedilmekte, seyredenler tarafından ise büyük bir keyifle izlenmektedir. Köyümüz gelecekte halen köy dışında çalışan ve emekliliğini bekleyen kişilerin yerleşimi için ideal bir hal almaya namzettir. Köyümüzün yemekleri buğday üreticisi olmamız hasebi ile hamur ağırlıklı kömbe, katmer, hıngel, patatesli içli köfte,börek,sarığburma gibi una dayalı yemeklerden ibarettir. Köyümüzün dal (pezik) turşusu, madımak çorbası, hıngel ve kömbesi ile içli köftesi meşhurdur. Köy halkının çok açık ,estetik ve komik bir espiri anlayışı vardır. Köy odamıza dışardan iştirak ederek sohbetimize dahil olanlar bu kabiliyetimizden sitayişle bahsetmektedirler.

  Coğrafya

  Sivas merkezine 22 km uzaklıktadır. Sivas İlinin Güneyinde ve Gardaşlar dağının güney tarafındadır.Köy Eski Kangal- Malatya- Sivas Yolu üzerindedir.Köy konumu itibari ile düz bir satıhta yrleşmiş ve arazisi engebeli olmayıp Köyden bakıldığında Yaklaşık 50 Km.lik bir alan rahatlıkla seyredilmektedir. Tecer Dağı, Gürlevik Dağı Köyümzedn çok rahat görülmekte, Hatta Köyümüze 3-5-15 Km mesafadeki Bostankaya, Hasbey ve Doğanca'ya bağlı Tahtıt mezraları görülebilmektedir. Köyün çok düz bir arazi yapısı vardır. Su açısından sıkıntı olması nedeni ile sulu tarıma dayalı üretim yapılamamakta, Buğday, arpa, yulaf ve çavdar dışında bitki ekilmemektedir. Köyde şu anda sadece Büyükbaş hayvan beslenmekte, Kçükbaş hayvan yetiştirilmemektedir. Bunun sebebi ise köyde genç nüfusun olmaması ve çoban bulmakta zorluk çekilmesi, ayrıca küçükbaş hayvanın beslenmesi ve barınmasının eziyetli olmasıda bunda etkendir.Köyün kapalı şebeke suyu mevcut olup, Köye ulaşım karayolu ile yapılmaktadır. Köyümüzün Sivas merkeze kadar olan yolu bölünmüş çift yol ve asfalt ile kaplıdır. Araç ile şehire mesafesi 10-15 dakikadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Körtuzla Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş