Körpe Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Körpe Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Körpe Köyü Merkez - Körpe Köyü Hakkında -Körpe KöyüTanıtımı -Körpe Köyü Resimleri


  Köy Muhtarı: AHMET YILDIRIM
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  0 (424) 289 10 05  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 316 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23000
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Körpe, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köyümüzün 350 yıllık tarihi vardır.Elazığ civarından Türkler yerleşmişlerdir.1930'lu yıllarda Romanya'dan gelen altmış(60)hane Romanya göçmenleri ile türkler köyümüze yerleşmişlerdir.İki toplum da kültürleri ve yaşayış tarzları farklı olmasına karşın bu coğrafyada birleşip yaşamlarını devam ettirmişlerdir.1960'lara kadar karasaban ile ekip biçtikleri topraklarda ilk traktörü hacı Habib dağmadı alpohot'lu salih çavuşla birlikte köye getirmişlerdir.Hayvancılık 1980'lere kadar sürdü.Bu zaman zarfı içerisinde hayvanların çoğunlukla bakımlarını üstlenenler Çoban HABİL ile Çoban HASAN'dır.Yaklaşık 1500 küçük baş hayvan ve 200 kadar da büyük baş Hayvan bulunmaktaydı.Bu gün köyümüzde bulunan hayvanların sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir.Romanyadan gelen göçmenler süpürge otu,mısır,nohut ve baklagillerin yetiştirilmesini sağlamışlardır. 1980'lere kadar köy dügünleri Cuma namazından sonra davetiye ile konukların kapı kapı gezerek dügüne davet edilmeleri ile başlar ve düğün pazar günü gelin alıncıdan sonraya kadar sürerdi.Tünceliden gelen ve köye yerleşen hanelerde köy halkı ile bağdaşıp dügünlere aynen iştirak ederlerdi.Köyümüzde kanalizasyon hattı yoktur.İçme suyu köyümüzde tesisat sistemi ile hanelere kadar ulaşmıştır.Köyümüzün yakınlarında iki kreç ocagı ayrıca taş kırma fabrikaları ve mermer çıkartma ocakları bulunmakta ancak köyümüzde bu iş alanlarında çalışan işçi bulunmamaktadır.


  Kültür

  Köyümüzde elazığın türkmen kültürü yaşatılır.alevi ve sünni türkmen kültürleri birliktelik ve uyum gösterir.yemekleri elazığla aynıdır.düğünlerimizde elazığ merkeze yakındır..
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 17 km uzaklıktadır. Köyün kuzeyinde keşiş bağları vardır.Kırmızı üzüm,boğaz kere, öküz ğözü ve ternebi üzümleri yetişir. Ternebi ilk önce yetişen üzümdür. Sarını dağında kenger dikeni bitkisi yetişir.Bu bitkinin sütünden kenger sakızı yapılır.Sarını dağından mermer çıkartılır.köyün batısında bulunan meşelik bölgesinde meşe agaçları yetişir.Mustolar civarında kara ağaç,dardağan ağaçları ise köyün tüm civarında yetişir.Köyün dogusunda yer altı mağarası vardır.İçerisinde dikikler ve sarkıklar oluşmuştur.Bu mağaranın içerisinde üç yol bulunmaktadır.Bu yollardan birinin yer altı şehrine ulaşdığı söylenmektedir.Dogu kuzeyinde cankurtaran dağı ve kaplıkaya dağları vardır.Hendek bölgesinde kazılara göre sit alanı bulunmaktadır.Ayrıca keşiş bölgesi sancı dağı etegi dikili taş altı araba kortugu önlerinde tarihi eser ve sit alanı bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 316

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ahmet Yıldırım

  1994 - Bavo Coşkun


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy; Ermenilerden kalma asırlık, yarısı kimyasal, yarısı da elle oyulmuş mağaralara sahiptir.
  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Körpe Köyü Merkez Forum Tarih
Körpe Köyü Merkez Kütahya Kütahya Tanıtımı 10 Nisan 2010
Körpeağaç Köyü Gönen Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Körpeli Köyü Dinar - Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 7 Mart 2010
Körpe Kabak Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 18 Mart 2011
Korpecayır İlköğretim Okulu Eleşkirt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş