Körkuyu Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Körkuyu Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Körkuyu Köyü Ceyhan Bilgileri - Körkuyu Köyü Hakkında - Körkuyu Köyü Tanıtımı - Körkuyu Köyü Resimleri
  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: ZAMİR ÖLKE


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Bilgiler
  Nüfus 701 [1] (2009)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01920
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Ceyhan
  Web Sitesi

  Körkuyu, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarih

  Körkuyu halkının aslı Yörüktür. 1950'de devletin Yörüklere toprak dağıtmasıyla Ceyhan'a 13 Km. uzaklıkta toprağı verimli bir bölgeyi vermesiyle yerleşik hayata geçmişlerdir. Köy, ismini köyün içinde bulunan su kuyusundan almıştır. Zamanla körleşen yani su çıkmayan bu kuyu köye ismini vermiştir. Birçok uygarlığın yaşadığı verimli topraklarda kurulmuştur.

  Kültür

  Körkuyu halkı Yörük ve dinleri İslamdır.
  Köy düğününde, Perşembe günü ikindi ezanından sonra gençler ve köyün imamı ve ileri gelenleri erkek evine bayrakla giderler. Bayrak, Kuran okunarak uzun bir kamış ile erkek evinin damına dikilir. Kız çeyizi, Cuma günü sabahı davullu ve eğlenceli bir şekilde erkek evine getirilir. Çeyiz kız evinden çıkarken kızın yakınlarından birisi sandığa oturur ve erkek tarafından sandık parası alınır. Çeyiz, köyün gençleri tarafından taşınır.

  Düğünleri üç gün sürmektedir. İlk gün, yani Cuma günü akşamı oğlan kınası olur. Cumartesi günü kız evinde kına olur ve kız kınası yakılır. Aynı zamanda erkek evinde isteğe bağlı içkili ve yemekli erkekler eğlenirler, davul zurna ile halay çekerler. Pazar günü ise sabah 10:00 gibi kız evine gidilir, kuşaklar bağlanır. Gelin Kuran okunarak kız evinden ayrılır.

  Erkek evine gelindiğinde gelin ve damat arabadan inmeden kırkım yapılır. Burada herkes gönlünden para veya altın verir. Gelin, arabadan inerken naz yapar. Erkek anasına, kıza ne verdiği sorulur. Erkek anası da inek, koyun, bilezik gibi bir hediye söyler. Arabanın üstüne şeker, buğday ve bozuk paralar atılır ve arabadan inerler. Kırkım esnasında köyün bekar gençleri para atarken yanına bozukluk ekler. Örneğin 20 TL, 250 TL gibi... Burada bekar genç, babasına evlilik çağının geldiğini izah etmektedir.

  Her düğünde içki içilecek diye şart yoktur. Çoğu dügünlerde yemekli mevlitte okutulabilir. Son zamanlarda düğünler düğün salonunda olmaktadır. Ama köylüler adetlerine sahip çıkarlar.

  Köyün yemekleri
  Bulgur pilavı, döğme pilavı, yüzük çorbası (mantı), bolsulu (et haşlama) karışık dolma, kurufasülye, patlıcan tavası, güveç, lahmacun, cacık, saç kavurması, Adana kebabı, bamya...mksbksbs

  Köyün tatlıları
  Sütlaç, aşure, irmik tatlısı, karakuş tatlısı, tel kadayıfı, taş kadayıfıdır.
  Körkuyu kadınları evlerinde yemek için kendi ekmeklerini imece usulü (komşuların yardımı ile) sabah erken saatlerde başlayarak ikindiye kadar yaparlar. Bu ekmeğin ismi yufka ekmeğidir ve sulanarak yenir. Kadınlar ekmek esnasında bazlama ve sıkman yaparlar. Kalan hamuru da değerlendirerek erişte hazırlarlar. Erişteyi kurutarak kesme çorba yaparlar.

  Öğrenim durumu
  Körkuyu köyünde ilkokul mevcuttur. Köyün öğrencileri Ceyhan ilçesinde orta okul ve liseyi okurlar. Köyün öğrenim durumu yüksektir. Üniversite ve yükseköğrenimde okuyan çok sayıda öğrencisi vardır.

  Coğrafya

  Adana iline 58 km, Ceyhan ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır.

  Ekonomi

  Tarım ve hayvancılık yapılır. Pamuk, mısır, soya, buğday ekilmektedir.

  Hayvancılıkla uğraşan köyde büyükbaş hayvan olarak inek yetiştiriliciği yapılır. Süt üretimi köyün geçim kaynağıdır. Küçükbaş hayvan olarak koyun ön plandadır. Kümes hayvancılığı fazla yer almamaktadır. Her ev sahibi kendinin yumurta ve et ihtiyacını karşılayacak kadar kümes hayvancılığı yapmaktadır.

  Tarım işçileri Güneydoğudan gelmektedir Şanlıurfa ve çevresinden gelen tarım işçileri mahsullerin toplanmasında kullanılırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Zamir ÖLKE 2004 - Niyazi YUVANÇ 1999 - Niyazi YUVANÇ 1994 - Şevki YELEÇ 1989 - Ramazan AYDIZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Her evde telefon mevcuttur. İki adet baz istasyonu faaliyettedir.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Körkuyu Köyü Ceyhan Forum Tarih
Körkuyu Köyü Merkez Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Körkuyu Köyü Evciler - Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 7 Mart 2010
Diş İşlemlerinde Korkuyu ve Ağrıları Azaltmak Ağız ve Diş Sağlığı 10 Aralık 2010
Korkuyu İlköğretim Okulu Ceyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Korkuyu Beklerken - Oğuz Atay Kitap, Resim ve Dergi 29 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş