Köprübaşı Köyü Kargı Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Köprübaşı Köyü Kargı Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Köprübaşı Köyü Kargı -Köprübaşı Köyü Hakkında Bilgiler - Köprübaşı Köyü Resimleri
  Bilgiler

  Nüfus 277 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19900
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Kargı
  Köprübaşı, Çorum ilinin Kargı ilçesine bağlı bir köydür


  Tarihi
  Köprübaşı köyü yerli halkı horasan üzerinden şam kentine ordan andoluya göç etmişlerdir. köyü iki kardeş aileleri ile birlikte kurup,ilk başlarda kızılırmağın kenarına kurmuşlardır daha sonraları eşkiya tehditi yüzünden. kayalıklara çekilmişlerdir.köylü halkı zamanında ermeni ve orada bulunan kürt aileleri ile bir arada yaşamış ve eskiden kilise ve ermenilere ait su teşkilatını olduğu yaşlılardan ve kalıntılardan anlaşılmaktadır. şimdiki yaylalarında kürtlerin olduğu fakat çeşitli anlaşmazlıklar sonucu.kan davalarının yüzünden terk etmişlerdir.halen mezarları bulunmaktadır.köy halkı istiklal ve çanakkale savaşlarınında büyük kayıplar vermiş. hatta sibiryada esir olarak ölmüş kişiler vardır.balkan cepesinde bizzat savaşmış bir kişi yakın zamanda ölmüştür.ne yazıkki kayıtlarda bunlar yoktur.savaşlardan sonra ermeni ve rumlar göç etmiş ve bunların arasında şu anki magarios'ailesininde bu çevreden göç ettiği bilinmektedir. daha sonraları köyü terkeden kişiler ve köye göç edenlerle köy halkı tarihini biraz unutmuştur.köyde halen türk boylarının gelenek ve görenekleri yaşatılmaktadır. bunların içinde göçebe hayatı yani yaylara çıkma. kıl keçiciliği.eski yün ve kumaş dokuma . kırklama adeti.çoçukları delik taştan geçirme.ve bazı batıl inançlar köyün bir türk köyü olduğunu ortaya koymaktadır.köy yakın tarihlerde felaketler geçirmiş maddi yönden büyük kayıplar vermiştir. köylü halkı şuan çok az olmakla birlikte maddi sorunlar nedeniyle dışarı göç vermiştir

  Kültür
  gelenekleri arasında yağmur ve çeltik duaları.düğünlerde oynanan simsim oyunu.ve kendine özgü düğün yemekleri.ve öncelerden oynan med ve cirit oyunları.bebek görme adeti.yemekleri ise başta keşkek.pirinç pilavı. yağlı ekmek(yanıç). bulgur aşı.soğukluk aşı.incir sütü. ve diğer ev yemekleridir.

  Coğrafya
  Çorum iline 102, Kargı ilçesine 29 km uzaklıktadır.güneyinde kızılırmak ve kamil köyü karaağaç dağları. kuzeyinde saraycık dağları bulunur.jeopolitik konumu hemen hemen bütün çevre illere aynı uzaklıktadır.köy sivri dağının yamaçında bulunur. çeltik ekimi yapılan ovası vardır ve toplam ekili alan önceleri 1300 dönüm iken şimdilerde para etmemesi ve mazotun yüksek olması nedeniyle sadece 500 dönüm civarındadır...köyün çevresine iğne yapraklı orman ağaçarı ve zeytin ağaçları hakimdir bulunduğu yer sebebiyle her türlü sebze ve maki ağaçları dahil meyve yatişmektedir.fakat su sorunu ve devletin ilgisizliği(baraj ve böğet yapılması sorunu) nedeniyle tarımda ilerleme yoktur.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. rügar yaz aylarında güneyden(lodos). kış aylarında kuzey kuzeybatıdan (kesişleme) eser. yağmurlar genelde son ve ilk bahar aylarında yağar. yıllık m2 ye 75-85 kg arası yağmur düşer. karadeniz ve iç anadolu iklimlerinin çoğu özelliğini taşır. kriminal bölge geçiş iklimindedir. ve bunun sebebiyle her iki iklimide bulundurur. yazları kurak ve hafif yağışlı. kışları kar ve yağmur. etkilidir. iklimde çak çeşitlilik görülür.yalnız bir iklime dayalı değildir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 232
  2000 277
  1997 300

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  Seçim Yılı Muhtar

  2004 Mahir DURMUŞ
  1999 Ali YAŞAR
  1994 Nazmi GÜREL
  1989 Ali Ergin
  1984 Cemal YILDIZ
  1980 yılından önce, Rüşen ÇİÇEK

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köprübaşı Köyü Kargı Forum Tarih
Köprübaşı Köyü Hakkında Bilgi Tuzluca Iğdır Iğdır Tanıtımı 18 Ocak 2011
Köprübaşı Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Çifteköprü Köyü Hakkında Bilgi Köprübaşı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Köprübaşı Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Köprübaşı Köyü Adapazarı Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş