Köprüağzı Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Köprüağzı Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köprüağzı Köyü Pazarcık - Köprüağzı Köyü resimleri - Köprüağzı Köyü hakkında - Köprüağzı Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: PAZARCIK - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Köprüağzı, Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün kurucusu:HUSOLAR Hüseyin Köksen.dir.Köyün eski adi Kizlar Meydanidir.Daha sonra Bulgaristandan gelen göcmenlere devlet tarafindan iskan aranmis,Hüseyin Göksen göcmenlere yer vermis.onlarin yerlesmesine yardimci olmus.Bundan dolayi halen köyün topraklarinin büyük bir bölümü Göksenlere aittir.Daha sonra cesitli aileler köye yerlesmis,Köyde ulasim ve Tren istasyonu oldugu icin,köy hizli bir gelisme saglamistir.

  Kültür

  Köylülerin birçoğu birbirleriyle bağlıdırlar. Köye sonradan Bulgaristan'dan göçler olmuştur. Köyde çoğunlukla Bulgaristan'dan gelen Türk göçmenler ve alevi kürtler bulunmaktadır. Bu iki topluluk yıllardır bir arada ve dostça yaşamaktadır. Bugüne kadar aralarında hiç bir sorun yaşanmamıştır.Köyde düğünler cuma gününden başlar pazar günü sona erer. Düğünler davul zurna eşliğinde yapılır halaylar çekilir. Misafirlere 3 gün boyunca yemek verilir. Köyün en güzel bir yönü de yıllardır alevi ve sünni ailelerin çok iyi bir uyum içinde yaşamasıdır. Köyün insanı çok misafirperverdir Köy de hala büyüklerin eli öpülür ve onların yanında fazla konuşulmaz, ayak ayak üstüne atılmaz.Köyün yapılması gereken işleri imece usulü ile yapılır.Dışarıya göçlerden dolayı genç nüfus azdır. Köyün kurucusu Hüseyin Göksendir.Yani Husuyu Nuri "Husolardir"Bulgaristan göcmenlerine Husolar bedava ev yerleri vermis.Hüseyin Göksen benim dedemdir.Cok iylik sever bir insandi.Hüseyin Göksenin oglu Ali Göksen Maras Zenginlerinden Zülkadirogullari "Kadioglu Mehmet,i"16 yasinda vurur.Yillarca cezaevinde yatar.Cemal Güresel Afinda cikar.Zülkadirogullari cok kaddarca bütün yöre topraklarini zapt eder.Ali Göksenin onu vurmasi ile,mizmilli yöresinde topraksiz köylüler,topraklarin bir bölümümü kendi arasinda paylasirlar.Bir nevi toprak reforumu yapilir.Kadere bak Ali göksen yillar sonra yine topraklari icin vurulur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 182
  1997 190

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyün arazisi sulu tarıma elverişli olup başlıca pamuk buğday mısır ve zaman zaman şeker pancarı tarımı yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Hüseyin Yılmaz
  2004 - Aziz İliksoy
  1999 - Aziz İliksoy
  1994 - Aziz İliksoy
  1989 - Hacı Hüseyin Aksin
  1984 - Hacı Hüseyin Aksin

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Her ne kadar cemaati olmasa da köyde bir cami vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon yoktur. [[[Sağlık ocağı]] ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Kooperatif, tamirciler, birçok bakkaliye, kahvehaneler ve en önemlisi istasyon vardır.Türkoglu'na 13 km mesafededir.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köprüağzı Köyü Pazarcık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş