Köprüüstü Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Köprüüstü Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köprüüstü Köyü - Köprüüstü Araklı - Köprüüstü Köyü Hakkında - Köprüüstü Köyü Resimleri  İlçe: ARAKLI

  İl: TRABZON

  Köprüüstü, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür. Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Küprüüstü köyü ilçe merkezine 33 km, il merkezine ise 77 km uzaklıktadır. Karadere vadisinden geçen Araklı-Dağbaşı devlet yolu ile ilçeye bağlanır. Köprüüstü köyünde genel olarak Karadenizin tipik özelliği olan dağınık bir yerleşim şekli hakimdir. Köyde yerleşik olarak 553 nüfus vardır. Köyün nüfusu bölgemizin çoğrrafi ve sosyo ekonomik yapısı bakımından yaz aylarında gurbetteki köylülerin tatillerini gecirmek için geldikleri Köprüüstü köyünde nüfus artış göstermektedir. Yinede çoğrafi olarak diğer köylere göre oldukca verimli ve düzgün bir arazi yapısına sahip toprakları vardır.

  Geçim kaynakları genel olarak tarım ve hayvancılık olup bu kaynakların yetersiz oluşundan dolayı fazla göç veren köylerin başında gelmektedir. Köyün gecim kaynağı fındıktır. Ayrıca her hane kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde sebze, meyve yetiştiriçiliği yapmaktadır.

  Köy yollarının bir kısmı stabilize, büyük bir çoğunluğu ise beton yoldur. Köyde 2 adet cami vardır. Camilerden birisi olan Merkez Cami, taş duvardan yapılmıştır ve harabe halindedir. 5 yıllık eğitim ve öğretimin yapıldığı bir ilköğretim okulu vardır. 6-7-8 sınıflar için taşımalı eğitim yapılmaktadır. Ayrıca köy halkına sağlık hizmeti veren bir sağlık oçağıda mevcuttur. Köyde 150 yıllık geçmişe sahip yine taş duvardan yapılma evler mevcuttur.

  Köprüüstü köyünde belli başlı bilinen bazi sülaler vardır, bunların en tanınanları ise Alagöz, Köse, Erdoğan....vs sülaleleridir. Bunun dışında köyde bir çok sülale yaşamaktadır. Köprüüstü köylülelerinin bir çoğu Zonguldağa göç etmiştir. Bunun dışında Kükürtlü köyü, İzmit, Adapazarı ve Krd. Ereğlisi'ne göçler vermiştir.

  Köyde 1916-1918 Osmanlı - Rus Savaşında şehit olan askerlerimiz şehit mezarları vardır.

  Köyün en önemli sorunlarından biriside su şebekesidir. Su şebekesi ise eski borulardan yapılmış olduğu için sağlık yönünden kullanılmayacak haldedir.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. benım dedem bu koye adını verdı kızırnoslu trabzon sporlu cemal

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Trabzon iline 77 km, Araklı ilçesine 33 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 553
  1997 525

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mehmet Kaya
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köprüüstü Köyü Hakkında Forum Tarih
Köprüüstü İlköğretim Okulu Araklı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş