Köpeklerin İnsanlarla Etkileşimi Hakkında Bilgi

'Kedi ve Köpekler' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Köpeklerin İnsanlarla Etkileşimi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köpeklerin İnsanlarla Etkileşimi Hakkında Bilgi

  [​IMG]

  Köpekler; her türdeki köpeğin kendine göre, kendi yerini belirleyen karışık hareketlerde bulunurlar ve kafalarından geçen olayları vurgulamak için değişik hal ve hareketlerde bulunurlar. Farklı duruşlar sergilerler. Bu gelişmişlik köpeklerin aynı zamanda eğitilebilir olduğunun da bir kanıtı idi. Bu şekilde köpekler oyuncu olmasını ve evcil yani evlerde yaşayabilineceğinin bir göstergesi olmuştur. Bunun üzerine köpekler son derece tehlikeli olmalarına rağmen insanlarla aralarında sosyal bir bağ oluşturmayı başarmışlar.

  Bu konuda uzmanlar fikir ayrılığına düşmüşlerdir. Köpeklerin evcilleştirilmesinin ayrıntıları üzerinde kesin bir yargıya varamamışlardır. Ortak bir karar oluşmamıştır. İnsanların, köpeklerin altcinslerinin oluşmasında önemli görevler üstlendiği kabul edilir.

  Köpekler evcilleştirildikten bir süre sonra insanlar arasında en çok yer alan hayvanlar kategorisinde üst sıraları zorlamışlardır ve çok önemli bir yere sahip olmuşlardır. Artık insanlar köpekleri bir dost, bir arkadaş olarak görmektedir. Bu şekilde tüm dünyaya yayılmışlardır ve herkes onların varlığını kabul etmiştir. Sibirya’dan başka yerlere göç eden insanlar Bering Boğazı’nı geçmek için köpeklerden yardım almışlardır. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Yani geçmişte köpeklerin daha birçok yerde birçok insana yardımının, yararının olduğunu söyleyebiliriz. Son bir örnek daha eklersek; Apaçi ve Navaho adlı kabilelerin göçünde de yük taşıma işinde yine köpeklerin yararı dokunmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köpeklerin İnsanlarla Etkileşimi Forum Tarih
Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalıdır? Kedi ve Köpekler 4 Temmuz 2013
Köpeklerin Çeşitleri Nelerdir Kedi ve Köpekler 4 Temmuz 2013
Köpeklerin Özellikleri Nelerdir Kedi ve Köpekler 4 Temmuz 2013
Golden Retriever Cinsi Köpeklerin Özellikleri Kedi ve Köpekler 16 Mart 2012
Köpeklerin Duası Kabul Olsa Gökten Kemik Yağar Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş