Köpek beslemek çocukları alerjiden koruyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Köpek beslemek çocukları alerjiden koruyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köpek beslenen evdeki küçük çocukların solunum yolları alerjisine yakalanma riskinin diğer çocuklara göre az olabileceği belirlendi. Alman araştırmacılar[​IMG] yaklaşık 9 bin çocuğu doğumlarından 6 yaşına kadar izledi. Çocukların ebeveynlerine köpeklerle temasları hakkında ayrıntılı sorular yönelten araştırmacılar[​IMG] “alerjik duyarlılığı” gösteren antikor seviyesini saptamak üzere kan örneği aldı.

  Küçük yaşta evde köpek beslemek ile “özellikle köpek tüylerine duyarlılık göstermek” arasında bağlantı olmadığını belirten araştırmacılar[​IMG] bununla birlikte evde köpeğin olması ile daha düşük seviyede polen ve solunumla ilgili duyarlılık gösterme arasında ilişki olduğunu söylediler. [​IMG]


  Bu koruyucu etkinin[​IMG] evinde köpek beslenmeyen[​IMG] ancak köpeklerle düzenli olarak temasta bulunan çocuklarda görülmediği kaydedildi.

  Araştırmacılar[​IMG] evde köpek beslemek ya da düzenli olarak temasta bulunmayla astım[​IMG] egzama ve alerjik rinit gibi hastalıkların gelişmesi ya da semptomları arasında da bağlantı bulamadı. [​IMG]  EVE KÖPEK ALIN TAVSİYESİ İÇİN ÇOK ERKEN
  Bununla birlikte araştırmacılar[​IMG] ebeveynlere “Eve köpek alın” tavsiyesinde bulunmak için çok erken olduğunu[​IMG] araştırmadan henüz böyle bir sonuç çıkarılamayacağını vurguladı.

  Araştırmacılardan Joachim Heinrich[​IMG] alerjiden koruma etkisinin dolaylı olabileceğini[​IMG] köpeklerin dışarıdan tüyleri yoluyla taşıdığı çok sayıda bulaşıcı ajana erken maruz kalmanın bağışıklık sisteminin olgunlaşmasını sağlayabileceğini söyledi.

  Bilim adamları[​IMG] bu yararlı etkinin uzun dönemde de geçerli olup olmadığını görmek için araştırmaya katılan çocukların 10 yaşına gelmesini bekleyecek. [​IMG]

  Yıllardır küçük yaşlardan itibaren köpek ya da kedi gibi evcil[​IMG] tüylü hayvanların alerjiye karşı yararlı etkisi olup olmadığı sorusu sık sık gündeme geliyor[​IMG] ancak araştırmalar bu soruya henüz kesin bir yanıt veremiyor.

  Makale[​IMG] Avrupa Pnömoloji Dergisi’nin mayıs sayısında yer alıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köpek beslemek çocukları Forum Tarih
Apartmanda Köpek Beslemek Yasak Mı Seviyeli-Ciddi Konular 9 Haziran 2011
Köpeklerde Dış Kulak Yangısı Kedi ve Köpekler 18 Temmuz 2013
Köpekbalığı Genel Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 18 Temmuz 2013
Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalıdır? Kedi ve Köpekler 4 Temmuz 2013
Köpeklerin Çeşitleri Nelerdir Kedi ve Köpekler 4 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş