Köklüce Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Köklüce Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köklüce Köyü Niksar - Köklüce Köyü Hakkında - Köklüce Köyü Tanıtımı - Köklüce Köyü Resimleri

  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 211 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60600
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Niksar

  Köklüce, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy halkından; rahmetli,Fatlı'lı Ali çavuş lakabıyla tanınan Ali Yılmaz istiklal savaşı zamanında çetesiyle devletimizin bekası için kuvvai milliye ruhuyla düşmanlara karşı büyük işler başarmıştır. köyün önceki adı fatlı köyüdür. Köklüce H.E.S.'lı önce Köklüce köyüne yapılması pilanlanırken zemin etütlerinin olumsuz çıkmasından dolayı şimdiki yerine yapılarak ismini Köklüce Köyümüzden almıştır.
  Kültür

  Köyde okuma yazma bilmeyen oranı %10'dur. Tüm çocuklar ilköğretimine devam etmekte ve hepsi de çok başarılıdır. Memleket sevdalısı bir çok Fatlılı, her yıl doğduğu, büyüdüğü topraklara tatil için gelir. Unutulmayan dostluklar hoş anılarla yadedilir. Düğünler en az üç gün sürer. Dualar okunur, yemekler yenir. Damat düğün kurallarının birine uymaz ise ceza verilir ve deve sözü alınır. Deve küçülerek kuzuya kadar iner. Düğün sonrası birliktelikler, genelde ırmaktaki regülatörde yapılır. Kocaman bir ateş yakılır ve bütün gençler ateşin etrafına oturup pişmeyi bekleyen kuzu eşliğinde şarkılar söyleyip günün ilk ışıklarına kadar eğlenirler. Bayramlarda bayram namazı köyün camisinde kılınır. Sonra avluda bayramlaşma olur. Köy gençleri toplanarak bütün evlere bayram ziyareti yapar. Köyün gençleri vakitlerini günlük işlerinde artakalan zamanlarını Kelkit Irmağında sportif faaliyetler yaparak geçirirler. Köyün futbol sahasında turnuvalar düzenlenir.
  Coğrafya

  Tokat iline 68 km, Niksar ilçesine 20 km uzaklıktadır. Köyün her bölgesi verimlidir, ekilebilir durumdadır. 3 km kuzeyinden geçen Kelkit Irmağı bölgenin en önemli su kaynağıdır. Ayrıca bu ırmak özellikle hafta sonları çevre il ve ilçelerden gelen misafirleri ağırlamaktadır. Misafirlerin tercih ettiği yer özellikle Dipçay, Kavlağanlar ve Regülatördür. Irmağa atılan olta hiçbir zaman boş çıkmaz. Yayın, Kaya balığı, sarıkanat, sazan gibi çok leziz balıklar çıkmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi,iç karasal iklim ile karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi şeklinde olup zaman zaman kara iklimi zaman zamanda deniz iklimi yaşanır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 211
  1997 200

  köyde70 hane vardır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım olarak; şeker pancarı,pirinç,domates üretimi yapılmaktadır,hayvancılık olarakda besi ve süt hayvancılığı yapılmaktadır.Teknik ışığında bilinçli bir çalışma ile araziden alınamayacak hiç bir sebze ve meyve yoktur.Yeterki her çalışma teknik olsun.Köyün arazisi şuanki nüfusun enaz 10-20 mislini besleyecek kadar yeterlidir.Regülatör-Porsuk arası değerlendirilir ise güzel bir turistik merkezi olabilir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: yıl 2009 hala Bekir Şerbet bu adam köyünü çok seviyo canım

  2004 - Bekir Şerbet
  1999 - Bekir Şerbet
  1994 - Bekir Şerbet
  1989 - bekir şerbet
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Camii,Okul ve ormancı lojmanı vardır

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köklüce Köyü Hakkında Forum Tarih
Köklüce Köyü Hakkında Bilgi Tuzlukçu Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Köklüce Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Köklüce Köyü Çatalzeytin Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010
Köklüce Köyü Gerger Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Köklüce Köyü Mazgirt Tunceli Tunceli Tanıtımı 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş