Kökez Köyü Sivaslı Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kökez Köyü Sivaslı Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kökez Köyü Sivaslı - Kökez Köyü Bilgileri - Kökez Köyü Sivaslı Hakkinda - Kökez Köyü Resimleri  Kökez, Uşak ilinin Sivaslı ilçesine bağlı bir köydür

  İlçe: SİVASLI - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: SADIK AVCI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 22 km

  İlçeye Uzaklığı: 13 km

  Rakım: 900 m

  OKUL İSMİ: ŞEHİT RUHİ ÇETİN İLKÖĞRETİM OKULU ÇEVRE KÖYLER SAMATLAR, SALMANLAR,HACIM,BUDAKLAR,BURADA ÖĞRENİM GÖRMEKTEDİR KÖYE LİSE ŞART ARTIK LİSE YAPILMALI

  Tarihi
  KÖKEZ KÖYÜ'NÜN KURULUŞU KESİN OLARAK BİLİNMEMEKLE BİRLİKTE İLK YERLEŞİM YERİ OLAN SAVCILAR'DAN SARAYCIK KÖYÜ OLARAK 1305 TARİHLİ HACIM SULTAN VAKFININ SINIRLARI ÇİZİLİRKEN BAHSEDİLMEKTEDİR.KÖKEZ'İ KURAN İNSANLAR ÖNCE SAVCILAR' DA BURASI DAĞILINCA ALLIÖREN' DE İKAMET ETMİŞTİR.HALK ARASINDA ŞÖYLE BİR TABİR KULLANILMAKTADIR "SAVCILAR'I BİR ARI, ALLIÖREN'İ KARI DAĞITTI"ŞİMDİ BU KÖYLER YOK OLMUŞTUR.ALLIÖREN SUYU UZAK KUYULARDAN TEMİN EDERMİŞ.KÖY ALLIÖREN DENYKEN KÖKEZ'İN KURULDUĞU ÇAMALTI MEVKİİSİNDE BÜYÜKÇE BİR GÖL BULUNMAKTA VE HAYVANLARIN BU GÖLE KAÇTIKLARI RİVAYET EDİLİR. OSMAN ADINDA BİRİSİ BURAYI İNCELER VE BİR KULUBE YAPAR AGAÇLARI KESER EV YAPAR TARLA AÇAR.ONUN İÇİN BU ADAMA KÖKÇÜ OSMAN DERLER,ZAMANLA BAŞKALARIDA BURAYA GELİR VE KÖYÜN ADI BURALARDA BULUNAN AGAÇLARI KÖKLEYEREK YERLEŞTİKLERİNDEN "KÖKGAZ-KÖKÖZ-GÖKÖZ-GÖKEZ VE KÖKEZ" GİBİ İSİMLER ALMIŞTIR.1562 TAHRİR DEFTERİNDE ALLIÖREN ALİVİRAN OLARAK GEÇMEKTEDİR YANİ KÖKEZ BU TARİHTEN SONRA KURULMUŞTUR.KÖYLE İLĞİLİ EN ESKİ TARIH 1735 YAPIMI CAMİİDİR. KÖYE İLK YERLEŞENLER ZEYNALLAR-KARAOĞLANOĞULLARI-AYANOĞULLARI-CELİLOĞULLARI-KAPISIZOĞULLARI-TÜKOĞULLARI VE HACIAHMETLER'DİR.YUNANLILAR KÖYÜ 1920 İŞGAL ETMİŞTİR.ÇEVREDEKİ AZİZLER VE ALFAKLAR KÖYLERİNDE KARARGAH KURMUŞLARDIR.KÖKEZ'DE FAZLA KALMAMIŞLARDIR.

  Kültür
  KÖKEZ EVLERİ GENELDE İKİ KATLI VE KERPİÇ EVLERDİR.KÖYDE FAAL OLARAK ODALAR VARDIR.KÖY SOSYAL YÖNDEN ÇEVREYE NAZARAN DAHA FAALDİR.KILIK KIYAFETTE YENİLİKÇİDİR.KÖYDE BİR KAHVEHANE VE İKİ BAKKAL BULUNMAKTADIR. EL SANATLARI KİLİM HASIR VE ÇUL DOKUMAÇILIĞI YAPILIR.ÇEVRE KÖYLERİ KATILIMI İLE YILLARCA KAYMAKAMLIK KUPASI FUTBOL TURNUVASI YAPILMIŞ 1990 YILINDA KÖKEZ SPOR KULÜBÜ KURULMUŞ VE AMATÖR KÜMEDE DEĞERLİ BAŞARILAR ALMIŞTIR.KIRMIZI-BEYAZ-SİYAH RENKLERE SAHİP KULÜP 1994 YILINDA YAŞAN GÖÇ NEDENİYLE FAALİYETİNİ DURDURMUŞTUR.KÖYDE ÖNEMLİ TARİHİ KALINTI YOKTUR ANCAK ERENLER VE PINAR ADINDA MESİRE YERLERİ BULUNMAKTADIR.GÖÇ OLDUKÇA FAZLADIR.YAKLAŞIKM OLARAK İZMİR' DE 450 HANE, UŞAK' TA 200 HANE AVRUPA ÜLKELERİNDE 100 HANE GÖÇ ETMİŞTİR. KÖKEZ DE ÇOLAK OSMAN ADINDA BİR AŞIKTAN BAHİS EDİLİR ANCAK HAKKINDA BİLGİ YOKTUR.KÖYDE OKUMA YAZMA ORANI %99 DUR.KÖKEZİN AŞIKLARI MEŞURDUR HEP BİR AŞK HİKAYESİ YAŞANIR EN SON 2007 DE YAŞANMIŞTIR FİLM GİBİ BİR DESTAN KÖYDE İNTERNETDE BULUNMAKDADIR TAMAMEN BİR TEKNOLOJİK KÖYDÜR NÜFUSUN İLERLEYEN TARİHLERDE HANE SAYISI VE NUFUSU ARTMASI BEKLENİYOR.

  SÜLALE İSİMLERİ

  İÇASLAR(İÇAGALARI)-AVCILAR-DÖNELER-ÇAKICILAR,CAMBAZLAR-CİCİLLER-ÇAKIRLAR-GEDİLLER-GÖDEMENLER-DEMİRCİLER-HABİPLER-HACIAHMETLER-KABAKLAR- KAPAKLILAR(AHMET BACAK AİLE REİSİ) -KARPUZLAT-KELLELER-MEMİŞLER-MOLLAMEMETLER-TEZELER-TOPUZLAR-ZEYNALLAR -PAYTARLAR -CARTÇILAR-ÇAVUŞLAR-SOYALAR-AYANLAR-PİNELİLER-SEPETÇİLER-TİNGİRLER-CİNANLILAR-HACIYUSUFLAR AKÇALAR-ERGİNLER-DUMBANLAR

  Coğrafya
  Uşak iline 22 km, Sivaslı ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim
  Yazları sıcak, kışları soğuk, ilkbahar ve sonbaharı da ılıktır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 371
  1997 375

  2009 köydeki gençler şehire göç etmektedir köyün geneli yaşlıdır

  Ekonomi
  KÖKEZ KÖYÜ 'NÜN GEÇİMİ TARIMA DAYALI KURU TAHIL TARIMI YAPILIR.ARPA-BUĞDAY-NOHUT-HAŞHAŞ EKİMİ YAPILIR.SON ZAMANLARDA HAYVAN BESİCİLİĞİ ARTIŞ GÖSTERMİŞTİR.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Sadık Avcı
  1999 - Mehmet Bayık
  1994 - Mehmet Bayık
  1989 - SEFER SUNAL
  1984 - HÜSEYİN ÖZDEN
  2009 sadık avcı

  Altyapı bilgileri
  Köyde 1926 ilk okul açılmış, Bu okulun binası köylüler tarafından yapılmıştır.1946 bina yenilenmiştir.1979 ortaokul açılmıştır.1986 ilokulla birleşerek ilköğretim okulu olmuştur, daha sonra 1989 yılında köyden teröre şehit verilen Ruhi ÇETİN'in adını alarak Ruhi ÇETİN ilköğretim okulu olmuştur. İçme suyu şebekesi 1978 ve 1989 yılında yapılmış,kanalizasyon 2007 yılında yapılmıştır.Köyde Ptt acentası ve sağlık evi de bulunmaktadır. 1979 yılında köy elektiriğe kavuşmuştur.Yol 1994 yılında asfaltlanmıştır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kökez Köyü Sivaslı Forum Tarih
Kökez Köyü Hakkında Bilgi Kadınhanı Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Kökez Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 4 Nisan 2010
Kökez Köyü Kıbrıscık Bolu Bolu Tanıtımı 31 Mart 2010
Kökez Köyü Aladağ Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Kökez Şehit Ruhi Çetin İlköğretim Okulu Bilgileri Sivaslı Uşak Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş